استانبول

استانبول (به ترکی استانبولی: İstanbul) یا قسطنطنیه (به پارسی: کنستانتینیا) بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگهٔ بسفر دو قارهٔ آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا گلدن هورن در این شهر واقع است.

آنتالیا

یکی از محبوب ترین مقاصد تابستونی برای ایرانی ها، روس ها و حتی خود ترک ها سواحل زیبای آنتالیا است. آنتالیا سواحل زیبای ترکیه با منظره ای از دریای مدیترانه در غرب کشور ترکیه قرار گرفته است.

ازمیر

ازمیر یکی دیگر از شهرهای ساحلی ترکیه است که در ساحل دریای اژه قرار گرفته است. سواحل ازمیر در ترکیه ماسه ای است و این شهر ساحلی دارای جاذبه های تاریخی زیبایی از عصر امپراتوری رم ها دارد. قدمت سکونت در این شهر به 6500 سال پیش بر می گردد. 

کوشی آداسی

کوش‌آداسی (به معنای جزیرهٔ پرنده) در نزدیکی ازمیر و در نوار ساحلی منطقه اژه واقع شده‌است.  بندر کوش آداسی به علت نزدیکی با جزیره یونانی ساموس برای گردشگران که به ترکیه مسافرت می‌کنند، از جذابیت خاصی برخوردار است. شهر افسوس در ۳۰۰۰ ق.م. توسط ایونی‌ها (گروهی از یونانی ها) در نزدیکی کوش آداسی کنونی تأسیس شد. این شهر در سال ۵۴۶ قبل از میلاد به تصرف ایرانیان درآمد. در سال ۲۰۰ قبل از میلاد امپراتوری روم این شهر را به تصرف خود درآورد و بعد از تقسیم امپراتوری رم، امپراتوری رم شرقی بر این شهر تسلط یافت.

آنکارا

آنکارا پایتخت سیاسی ترکیه و دومین شهر بزرگ ترکیه پس از استانبول است. آنکارا تقریبا در مرکز ترکیه قرار دارد که دارای جمعیت حدود 4 میلیون و سیصد هزار نفر است. اگرچه آنکارا شهری مدرن و سیاسی است اما دارای پیشینه تاریخی و آثار باستانی قابل توجهی نیز هست.

بورسا

بورسا چهارمین شهر بزرگ ترکیه است که در نزدیکی استانبول قرار گرفته است و تاسیس آن به 200 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد.  مجموعه بزرگ قونیه که آرامگاه شاعر مشهور مولانا در آن قرار دارد هم در شهر بورسا است. بورسا دارای هزارکیلومترمربع مساحت و نزدیک به یک میلیون و هفتصدهزار جمعیت است.

ترابزون 

ترابزون یک شهر ساحلی در کنار دریای سیاه در شمال شرقی ترکیه است. ترابوزان بر سر راه تجاری تاریخی ابریشم میان استانبول و تبریز قرار دارد و سال‌ها مرکز تجاری بین‌المللی مهم این منطقه بوده‌ است. در گذشه ترابزون، دروازه تجارت به ایران در جنوب شرقی و قفقاز به شمال شرقی بوده است. با توجه به منابع یونانی، شهر ترابزون در سال های 756 قبل از میلاد به عنوان Trapezous، توسط معامله گران یونانی میلتوس از شهر سینوپ در ترکیه، در دوره اروپای دوران قدیم تاسیس شده است.

مارماریس

مارماریس شهری بندری در سواحل مدیترانه است که در جنوب غرب ترکیه و در استان موغله واقع شده‌است. جمعیت این شهر حدود ۳۱٬۰۰۰ نفر (در سال ۲۰۱۰) است، اما در فصل توریزم، به ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر هم می‌رسد. مارماریس به‌ دلیل واقع شدن میان رشته‌ کوه‌های کنار دریا بسیار مشهور است. این شهر همچنین با دو لنگرگاه اصلی و بندرهای متعدد خود، مرکزی برای کشتی‌رانی و غواصی نیز به شمار می‌رود. از مارماریس به‌طور منظم، کشتی‌های تفریحی به سمت جزیرهٔ یونانیِ رودِس در حرکت‌اند. این شهر دارای آب‌ وهوایی مدیترانه‌ ای با تابستان‌هایی گرم و مرطوب و زمستان‌هایی بارانی و خنک است. نام «مارماریس» از کلمهٔ «مرمر» (تلفظ یونانی: màrmaron) گرفته شده‌است. دلیل این نام‌گذاری، وجود سنگ مرمر در منطقهٔ مارماریس است.

بهترین هاستل های آنتالیا

بهترین هاستل های آنتالیا
بهترین هاستل های آنتالیا
error: Content is protected.