جاذبه های گردشگری متسختا

شهر متسختا

شهر متسختا در گذشته پایتخت باستانی پادشاهی شرق گرجستان ( به نام کارتلی) از قرن سه میلادی قبل از میلاد مسیح تا قرن پنجم میلادی بود. این شهر همچنین جزو شهرهایی است که مسیحیت را در سال 337 میلادی دین رسمی خود اعلام کرد. در حال حاضر متسختا هنوز دفتر مرکزی کلیسای ارتدوکس و کلیسای رسالت گرجستان است. بناهای تاریخی موجود در متسختا شامل بقایای باستان شناسی از هزاران سال قبل ، صنایع دستی، سنگ تراشی، سفال و همچنین ریخته گری و پردازش فلز است. شرایط مطلوب طبیعی و موقعیت استراتژیک متسختا در تقاطع مسیرهای تجاری و روابط نزدیک آن با امپراتوری روم، امپراطوری ایران، سوریه، فلسطین و بیزانس، توسعه و ترویج متسختا را به وجود آورد و منجر به ادغام فرهنگ های مختلف با سنت های محلی این منطقه (متسختا) شد. پس از قرن 6 میلادی، زمانی که پایتخت به تفلیس منتقل شد، متسختا همچنان نقش اصلی خود را به عنوان یکی از مراکز مهم فرهنگی و مذهبی کشور گرجستان حفظ کرد.

جاذبه های گردشگری متسختا

نمایی از شهر متسختا

جاذبه های گردشگری متسختا
جاذبه های گردشگری متسختا

نمایی از کوچه پس کوچه های متسختا

نمایی از کوچه پس کوچه های متسختا

جاذبه های گردشگری متسختا

کلیسای سوتیتسخوولی (Svetitskhoveli)، کلیسای سامتاورو (Samtavro) و صومعه مقدس جواری (Monastery Jvari) از آثار کلیدی گرجستان در قرون وسطی هستند. کلیساهای کنونی شامل بقایای ساختمان های قبلی در همان مکان ها و همچنان بقایای نقاشی های دیواری باستانی می باشد. مجتمع کلیسای سوتیتسخوولی (Svetitskhoveli) در مرکز شهر شامل کلیسای جامع، کاخ و دروازه های کاتولیکس ملچیزدک (Melchizedek) است که از قرن یازدهم میلادی ساخته شده اند، البته در این مکان  کلیسای قدیمی تری از قرن پنجم میلادی هم وجود داشته و ستون های کلیسای قدیمی تر با شیشه در کلیسای اصلی سوتیتسخوولی تزئین شده اند. کلیسای جامع که صلیب مسیح در بالای آن قرار دارد، شامل نقاشی های مهم دیواری و معماری داخلی آن باقی مانده از دوره های مختلف تاریخی است. کلیسای سوتیتسخوولی شامل قبر پادشاه میریان IIIو پادشاه ایبریا (که مسیحیت را به عنوان مذهب رسمی در گرجستان اعلام کرد) و پادشاهان دیگر گرجستان هم است. 

کلیسای کوچک گنبدی شکل از صومعه سامتاورو(Samtavro) در ابتدای قرن چهارم ساخته شده است و از آن زمان تا به حال بازسازی های مختلفی در آن انجام شده است.عکس زیر کلیسای عظیم سوتیتسخوولی (Svetitskhoveli) در شهر متسختا است.

کلیسای سوتیتسخوولی
کلیسای سوتیتسخوولی

قلعه اطراف کلیسای سوتیتسخوولی در شهر متسختا

کلیسای سوتیتسخوولی - جاذبه های گردشگری متسختا

خانه پدران روحانی در قلعه اطراف کلیسای سوتیتسخوولی در شهر متسختا

کلیسای سوتیتسخوولی - جاذبه های گردشگری متسختا

اطراف کلیسای سوتیتسخوولی در شهر متسختا

کلیسای سوتیتسخوولی - جاذبه های گردشگری متسختا

کلیسای سوتیتسخوولی (Svetitskhoveli)

قدمت کلیسای سوتیتسخوولی (Svetitskhoveli) به قرن یازدهم میلادی می رسد و صدها سال است که به عنوان مرکز مذهبی این کشور خدمت کرده است، همچنین این کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این مکان شامل کلیسا، دروازه، برج ناقوس، قلعه و اقامتگاه هایی برای پدران روحانی است. لباس مقدس حضرت مسیح و پیامبر الیاس هر دو در کلیسای سوتیتسخوولی (Svetitskhoveli) حفظ می شود. مقبره بنیان گذار تفلیس، پادشاه واختانگ گرگاسالی و چند تن از پادشاهان مهم گرجستان هم در این مکان است. داستان ها و روایات های بسیار جالبی درباره این کلیسا وجود دارد که  شما می توانید از راهنمای انگلیسی زبان مجرب که در کلیسا است مطلع شوید.

کلیسای سوتیتسخوولی

نمایی از داخل کلیسای سوتیتسخوولی

نمایی از داخل کلیسای سوتیتسخوولی

صومعه مقدس جواری

 صومعه مقدس جواری (Monastery Jvari) در بالای تپه واقع شده است و جایی است که سنت نینو (St. Nino) در قرن چهارم میلادی صلیب ( به گرجی جواری) را به نشانه آمدن مسیحیت به گرجستان، در بالای تپه قرار داد. دو قرن بعد، پرنس استپانوس (Prince Stepanoz) کلیسایی را به سبک تترا کنچ درهمین محل ساخته است.

صومعه مقدس جواری
صومعه مقدس جواری

نمایی از داخل صومعه مقدس جواری

نمایی از داخل صومعه مقدس جواری

مطالب پر طرفدار درباره کشور گرجستان

آشنایی با هتل های کشور گرجستان

آشنایی با شهر های کشور گرجستان

error: Content is protected.