گوری و اوپلیستسیخه

شهر گوری – قلعه گوری

شهرگوری در محل اتصال رودخانه های متکواری و لیاخوی قرارگرفته و مساحت آن 800 هکتار و در فاصله 86 کیلومتری غرب تفلیس واقع شده است. این شهر درست بعد از قرن شانزدهم  به یک مرکز فعال تجاری تبدیل شد. به گفته برخی از مورخان، دیوید چهارم که به “دیوید سازنده” معروف است، شهر گوری را تأسیس کرده است. این شهر دارای قلعه ای باستانی به نام “گوری” یا “گوریس تسیخه” است  (کلمه گوری در گرجی به معنای تپه است) که در قرن سیزدهم میلادی بر بالای تپه ای ساخته شده است. دیوارها و ساختمانی که اکنون در قلعه گوری وجود دارد، متعلق به قرن هفدهم و هجدهم میلادی است. قلعه گوری در اثر زلزله ی 6.2 ریشتری که در سال 1920 اتفاق افتاد به شدت آسیب دید. این قلعه به خاطر موقعیت استراتژیک آن در منطقه “شیدا کارتلی” در طول تاریخ مورد حمله بسیاری قرار گرفته است و در سازه آن آثاری از معماری ایرانی و معماری بیزانس به صورت جزئی قابل مشاهده است.

قلعه گوری

کلیسای مریم باکره در شهر گوری

کلیسای مریم باکره (Virgin Mary Cathedral) بین سال های 1806-1810 ساخته شده است. در دوران اتحاد جماهیر شوروی این کلیسا به عنوان مدرسه موسیقی مورد استفاده قرار می گرفت. این کلیسا در سال 1920 در اثر زلزله به شدت آسیب دید. این کلیسا در سال 1990 به کلیسای ارتدکس گرجستان منتقل شد.

کلیسای مریم باکره در شهر گوری

مجسمه قهرمانان در شهرگوری در نزدیکی قلعه گوری

این مجسمه ها بنای یادبود قربانی های جنگ جهانی دوم هستند که در پای قلعه گوری قرار گرفته اند. این مجسمه ها هرکدام نقص عضوی به طور اغراق آمیز دارند که نماد ایثار و مقاومت سربازان در جنگ جهانی دوم است.

مجسمه قهرمانان در شهرگوری

قلعه گوری در نقشه

موزه استالین

موزه استالین شامل خانه یادبود است که جوزف استالین (1879-1953) در آن متولد شده است، یک ساختمان موزه با برج و قطار شخصی استالین، که او از تهران، یالتا و پتسدام بازدید کرده است را شامل می شود. بسیاری از آثار منحصر به فردی که درموزه استالین نمایش داده شده اند؛ شامل وسایل شخصی استالین ،مجموعه نقاشی ها، عکس ها، فیلم ها و دیگر آثار تاریخی مهم مربوط به استالین و مربوط به نقش استالین در گذشته هستند.

موزه استالین

قطار شخصی استالین

عکس زیر، تصویری از اتاق نشیمن در قطار شخصی استالین است.

قطار شخصی استالین

شهر اوپلیستسیخه

شهراوپلیستسیخه (Uplistike city) یک شهر باستانی به شکل غاراست که در 10 کیلومتری شرق گوری، در سمت چپ رودخانه متکواری قرار گرقته است. شهراوپلیستسیخه، یکی از قدیمی ترین شهرک های منطقه قفقاز به شمار می آید. شهراوپلیستسیخه در ابتدا در صفحات تاریخ در قرن هجدهم ذکر شده است. شهراوپلیستسیخه  دارای آثار باستان شناسی و معماری متعلق به یک گروه مردمی متمایز است که قدیمی ترین آن ها به دوران اولیه برنز مربوط می شود و به عنوان آثار فرهنگ Kura- Araxes شناخته می شود.

شهر اوپلیستسیخه

شهر اوپلیستسیخه

شهر اوپلیستسیخه

آشنایی با شهر های کشور گرجستان

مطالب پر طرفدار درباره کشور گرجستان

آشنایی با هتل های کشور گرجستان

error: Content is protected.