جاذبه های گردشگری داوید گارجا

داوید گارجا در گرجستان در یک سرزمین کویری در شرق گرجستان قرار دارد که به صومعه های غار شکل مشهور است. در واقع داوید گارجا مجموعه از صومعه های غار شکل به همراه صومعه های دیگری از گذشته است. در راه رسیدن به این صومعه های غار شکل داوید گارجا، یک دریاچه نمک بسیار زیبا هم وجود دارد که توجه بسیاری از توریست ها را به خود جلب می کند. یکی دیگر از جاذبه های داوید گارجا، قدم زدن کنار مرز گرجستان و  آذربایجان است.

داوید گارجا شهر صومعه های غار شکل

دیوید گارجا در شرق گرجستان در منطقه کاختی در60 کیلومتری از شهرتفلیس واقع شده است، ، این مجموعه مذهبی در فلات اوری در نزدیکی مرز گرجستان و آذربایجان قرار گرفته است. دیوید گارجا شامل مجموعه ای از 19 صومعه قرون وسطی با حدود 5000 حفره برای راهبان است. کاوش های باستان شناسی در این منطقه بقایایی از مکان انسان های اولیه درعصر برنز و آهن را در این منطقه اثبات کرده اند. دیوید گارجا در لیست انتظار برای ثبت در میراث جهانی یونسکو است. پدر روحانی دیوید گارجا (یکی از سیزده پدر آشوری) درنیمه اول قرن ششم میلادی این مکان صخره ای غار شکل را پیدا کرد و به همراهی شاگردانش آن را به صومعه لاورا تبدیل کرد .

تور داوید گارجا

داخل یکی از صومعه های غارشکل در منطقه داوید گارجا

تور داوید گارجا

صومعه های غارشکل در منطقه داوید گارجا

تور داوید گارجا

نمایی دیگر از صومعه داوید گارجا –  صومعه سنت دیوید لاورا

صومعه داوید گارجا – صومعه سنت دیوید لاورا

در قرن 11 میلادی صومعه دیوید گارجا با حیاط ، سلول های جدید، آشپزخانه و کلیسا گسترش یافت. به زودی پس از آن استخر، کانال ها و مخازن اضافه شدند. در قرن های 11 تا 13 میلادی، همزمان با اوج پادشاهی گرجستان، دیوید گارجا به بالاترین سطح پیشرفت خود رسید. در آن زمان صومعه های جدید  Udabno، Bertubani و Chichlhituri احداث شدند. در قرن 12 میلادی دیوید گارجا  تبدیل به مرکز فرهنگی و آموزشی کل شرق گرجستان می شود اما در قرن 13 میلادی، در زمان تهاجم مغول ها، صومعه ها غارت و ویران شدند.

تور داوید گارجا

نمایی دیگر از صومعه داوید گارجا –  صومعه سنت دیوید لاورا

تور داوید گارجا

غاری در زیر صخره ای عظیم درمنطقه داوید گرجا

تور داوید گارجا

نمایی نزدیک از غاری در زیر صخره ای عظیم درمنطقه داوید گرجا

کلیسای کوچک رستاخیز در داوید گارجا

این ساختمان کوچک، کلیسای کوچک رستاخیز است که در بالای رشته کوه گارجا و در آغاز مسیری است که به صومعه غار شکل ادابنو ختم می شود. مرز با آذربایجان فقط چند متر از این محل فاصله دارد. در حال رفتن به صومعه ادابنو، ما برای مدت زمان طولانی در کنار مرز آذربایجان و گرجستان حرکت خواهیم کرد.

تور داوید گارجا

کلیسای کوچک رستاخیز در داوید گارجا

تور داوید گارجا

نمایی از مرز گرجستان با آذربایجان در امتداد مسیر صومعه ادابنو

صومعه های غارشکل اودابنو

صومعه اودابنو (Udabno) که در ارتفاع بالاتری از صومعه داوید گرجا قرار دارند شامل نقاشی هایی از قرن هشتم میلادی به بعد (حدود 1300 سال پیش) هستند. غارهای اودابنو (Udabno) به خاطر نقاشی های دیواری آن معروف هستند که قدمت آن ها تا پایان قرن 12 میلادی است. نقاشی های هزار ساله در اودابنو نقاشی هایی از کتاب مقدس مانند “شام آخر” و “تجلیل از صلیب” هستند.

تور داوید گارجا

دریاچه نمک در داوید گارجا

در مسیر رفت به صومعه های غار شکل داوید گارجا یک دریاچه حیرت انگیز نمک دوجود دارد که می توانید از راننده خواهش کنید در نزدیکی آن توقف کند. این دریاچه نمک بسیار زیباست و یکی از اکوسیستم های اساسی برای پرندگان و حیوانات در کویر داوید گارجا محسوب می شود. اگرچه شکل کویری داوید گارجا با کویرهای ایرانی بسیار متفاوت است اما هیچ گونه رودخانه و یا آبریزی در این مکان نیست. و می توان به صورت علمی تر گفت که داوید گارجا، یک مکان شبه کویری است. سعی کنید در فصل بهار و یا پاییز از این مکان دیدن کنید.

تور داوید گارجا
[et_bloom_inline optin_id=”optin_4″]

آشنایی با گوشه و کنار کشور گرجستان

مطالب پر طرفدار درباره کشور گرجستان

آشنایی با شهر های کشور گرجستان

آشنایی با هتل های کشور گرجستان

error: Content is protected.