طبیعت گردی در دره تروسو

دره تروسو یکی دیگر از مکان های معروف در نزدیکی کازبگی برای گردشگران و طبیعت گردان است. این دره پر از جاذبه ها و اسرار شگفت انگیز تاریخی است. پیاده روی در دره تروسو از دره اسنو خصوصا در زمستان سخت تر و طولانی تر است. بیشتر گردشگران تا انتهای آن نمی روند و یا شب را در جایی در چادر به سر می برند و در روز دیگر تا انتهای راه را پیاده روی می کنند. در این مطلب با هم نگاهی به جاذبه های آن می انداریم.

 دره تروسو از جاذبه های طبیعت گردی در گرجستان

دره تروسو در امتداد جاده نظامی گرجستان و قبل از روستای کازبگی واقع شده است. لازم به ذکر است که در این دره هیچ گونه مغاره و یا هتل و اقامتگاهی نیست و اغلب توریست ها در کازبگی اقامت می گیرند (بهترین هتل های کازبگی را وب سایت لک لک ببینید) و با ماشین هایی که از کازبگی به تفلیس می روند در ابتدای دره پیدا شده و با چادر مسافرتی و آذوقه برای یک یا دو روز در این مکان گردش می کنند.

مسیر طولانی و برای افراد مبتدی توصیه نمی شود و گوشی موبایل  فقط اپراتور مگتی آنتن می دهد. اگر به دریاچه آبانو رسیدید از شنا در این دریاچه جدا خودداری کنید چرا که بسیار عمیق و سرد است. در نقشه ی زیر جاده ای که به سمت بالاست جاده نطامی گرجستان و جاده ای که به سمت چپ است یک جاده ی خاکی به سمت دره تروسو می باشد. به امید سفر ایمن و لذت بخش در این طبیعت بکر و زیبا در کشور رویایی گرجستان.

 مسیر دره تروسو در نقشه

روستای تاریخی کفمو اکرکانا

نمایی از مسیر دره تروسو – فردی که ایستاده نویسنده وب سایت است

روستای تاریخی کفمو اکرکانا در دره تروسو

اولین توقف ما در کنار روستای تاریخی کفمو اکرکانا (Kvemo Okrokana) در کنار رودخانه ترک می باشد. این روستا در گذشته ای نه چندان دور دارای سکنه ای بوده است اما همان طور که در عکس می بینید در حال حاضر متروکه شده است. این روستا در پی اتفاقاتی که بین روسیه و گرجستان بر سر اوستیای جنوبی رخ داد، متروکه شده است. جنگ و درگیری باعث آواره شدن مردم دره تروسو در گرجستان شده است و حتی خرید و فروش این زمین ها هم محال ممکن است به خاطر این آشفتگی. در همه این خانه ها دو سه خانه هنوز پابرجاست.

روستای تاریخی کفمو اکرکانا

روستای متروکه کفمو در دره  تروسو در گرجستان

نقشه روستای کفمو در دره تروسو گرجستان در نقشه

دریاچه تماشایی در دره تروسو 

در امتداد دره تروسو و بعد از بازدید از روستای تاریخی Kvemo Okrokana، به تماشای مناظر اطراف و دریاچه ی زیبایی که در آن طرف دره وجود دارد، می توان پرداخت. در پای رودخانه می توانید چشمه های آب گرم را که سطح زمین را قرمز صیقلی کرده اند را هم مشاهده کنید. در آن طرف رودخانه می توانید از دیدن این دریاچه لذت ببرید اگرچه دسترسی به این دریاچه امکان پذیر نیست.

سعی نکنید از رودخانه عبور کنید چون رودخانه بسیار عمیق و پر سرعت است. نکاتی که ما در این مطلب ذکر می کنیم به خاطر اتفاق هایی است که گریبانگیر توریست ها در گرجستان می شود و خبرهایش را می شنویم.

طبیعت گرجستان بسیار زیبا اما مانند هر زیبایی باید با احتیاط با آن مواجه شوید.

صخره های تراورتن در دره تروسو 

توقف سوم در دره تروسو، در کنارصخره های حیرت انگیز تراورتن می تولند باشد. تراورتن، سنگ رسوبی زمینی است، که از طریق رسوب مواد معدنی کربنات دار( که به صورت محلول در آب وجود دارند) روی سطح زمین تشکیل شده است. تصویر زیر نمونه ای از یکی از تراورتن های بسیاری را نشان می دهد که در دره تروسو دیده می شوند. علاوه بر تراورتن های سفید، تعدادی از آن ها به رنگ قرمز و نارنجی هستند. رنگ قرمز این تراورتن ها به خاطر ترکیبات آهن موجود در آبی است که از دل زمین می جوشد.

صخره های حیرت انگیز تراورتن

دریاچه آبانو در دره تروسو 

دریاچه آبانو، دریاچه ای است طبیعی که توسط آب های گازدار که از دل زمین می جوشند، ایجاد شده است. دریاچه آبانو در ارتفاع 2127 متری سطح دریا قرار دارد. منشاء دریاچه آبانو را در سنگ های دوره ژوراسیک می توان یافت. دی اکسید کربن موجود در آب، محرک حرکت آب از عمق زمین به سطح زمین است. شما می توانید فیلمی از دریاچه آبانو در دره تروسو در یوتیوب، که توسط گروه ما تهیه شده است را مشاهده کنید.

دریاچه آبانو

دریاچه زیبای آبانو در دره تروسو از زیبایی های گرجستان

دریاچه زیبای آبانو در دره تروسو از زیبایی های گرجستان در نقشه

 روستای کتریسی در دره تروسو 

توقف پنجم در روستای تاریخی کتریسی می تواند باشد. در اطراف این روستا یک آبشار بسیار زیبا و چشمه های آب معدنی زیبایی وجود دارند. روستای کتریسی هم مانند روستای کفمو در حال حاضر خالی از سکنه است. البته چادرهای چوپانان را خواهید دید که فقط در تابستان در این منطقه ساکن هستند. در این روستا می توانید چادر بزنید و در روز دیگر ادامه مسیر را پیاده روی کنید.

روستای تاریخی کتریسی

نمایی از روستای کتریسی در دره تروسو از زیبایی های گرجستان در نقشه

روستای کتریسی در دره تروسو از زیبایی های گرجستان در نقشه

چشمه های آب معدنی بسیار زیبای کتریسی

آب این چشمه ها قابل آشامیدن، خنک و سرشار از املاح و ترکیبات معدنی است. آب این چشمه ها برای سلامتی بسیار مفید هستند و به خاطر رنگ قرمز آن حاوی ترکیبات آهن می باشند. آب این چشمه های آب معدنی شیرین و خوشمزه نیست چون دارای املاح معدنی است اما خاصیت های زیادی دارد اما اگر فردی با معده حساس هستید آن را امتحان نکنید.

در کل، بیشتر طبیعت گردان حرفه ای از خوردن آب در طبیعت اجتناب می کنند چرا که حتی اگر بسیار پاک هم باشد گاهی دارای باکتری هایی ناشناخته است که باعث مریضی آن ها در طبیعت خواهد شد و ادامه سفر را برایشان ناممکن سازد.

چشمه های آب معدنی بسیار زیبای کتریسی

آبشار زیبای کتریسی در دره تروسو

این آبشار بسیار زیبا کمی آن طرف تر از چشمه های آب معدنی کتریسی قرار گرفته است. این آبشار هم کمی آن طرف تر از چشمه های آب معدنی قرار گرقته است. در کنار این آبشار هوای خنک و مطبوعی را در تابستان استشمام خواهید کرد. آب این آبشار بسیار سرد است چرا که از یخچال های قله های کوه های اطرافش سرازیر می شود. در بالای این کوه ها یک دریاچه بی نظیر هم وجود دارد که البته بازدید از آن برای خارجی ها نیازمند اجازه نامه (به خاطر نزدیکی به مرز روسیه و گرجستان) و هم چنین برای کوهنوردان حرفه ای با سابقه است.

آبشار زیبای کتریسی

کلیسای اسکلت ها دره تروسو 

در توقف آخر از صومعه اسکلت ها و صومعه تاریخی Archangel ‎church که قدمت آن به قرن دهم میلادی می رسد، می توان بازدید کرد. همچنین پس از این کلیسای نوساز اسکلت ها، یک نانری (کلیسایی که توسط راهبه های زن اداره می شود) هم وجود دارد. پس گذشتن از این کلیساها، مرزبانی وجود دارد و نمی توانید به آن خیلی نزدیک شوید.

صومعه های تاریخی

مطالب مفید برای طبیعت گردان

آشنایی با گوشه و کنار کشور گرجستان

مطالب پر طرفدار درباره کشور گرجستان

آشنایی با شهر های کشور گرجستان

آشنایی با هتل های کشور گرجستان

error: Content is protected.
پرچم کشور گرجستان

برای دریافت آخرین اخبار می تونید به خبرنامه ما بپیوندید

آخرین اخبار درباره فستیوال ها، تخفیف هتل ها و رستوران ها در گرجستان

You have Successfully Subscribed!