جاذبه های گردشگری منطقه کاختی

منطقه کاختی در گرجستان سرزمین تاکستان های انگور و شراب سازی های بزرگ گرجستان است که در شرق گرجستان واقع شده است. علاوه بر زیبایی های طبیعی، منطقه کاختی دارای آثار باستانی زیادی هم هست توجه توریست ها را به خود جلب می کند. در این مطلب با آثار تاریخی و زیبایی های طبیعی منطقه کاختی آشنا خواهیم شد.

قلعه هزاران ساله باستانی اوجارما در منطقه کاختی

قلعه اوجارما در قرن پنجم میلادی توسط پادشاه واختانگ گرگاسالی در کاختی ساخته شده است. این منطقه در کاختی دومین پایتخت گرجستان تا قرن هشتم میلادی بود. اعتقاد بر این است که پادشاه واختانگ گرگاسالی پس از زخمی شدن در جنگ علیه ایرانیان، دراین قلعه کشته شده است. پس از مرگ شاه واختانگ، وراثان او برای مدت کوتاهی از این قلعه بر کاختی حکومت می کردند. قلعه اوجارما در قرن 10 میلادی توسط نیروهای عرب ابوالقاسم نابود شد اما در قرن 13 میلادی توسط پادشاه جورج سوم (پادشاه جورج از این مکان برای خزانه داری استفاده می کرد) بازسازی شد. این قلعه ابتدا توسط دیوارهای ضخیم قدرتمندی با نه برج دیده بانی احاطه شده بود اما در زمان حال فقط بخشی از دیوارها همراه با چندین برج از آن باقی مانده است. ساختار این قلعه به ساختار بیزانس شباهت دارد و در گذشته یکی از قلعه های نفوذناپذیر در کاختی محسوب می شده است.

تور یک روزه در کاختی

نمایی از دیوارهای قلعه اوجارما در کاختی

تور یک روزه در کاختی

نمایی زیبا از منطقه کاختی از بالای قلعه تاریخی اوجارما

شهر تلاوی در منطقه کاختی

به عنوان یک شهر معاصر، تلاوی در سال 1801 متولد شد. اما تاریخ آن به همان اندازه ریشه های قدیمی درخت های آن به قرن ها پیش برمی گردد. درخت ها (درزبان گرجی “تلا” است) که در این شهر فراوان وجود دارد و بر اساس نظر بسیاری از مورخان، نام  این شهر از درخت های آن گرفته شده است. تلاوی باستانی ترین شهر گرجستان همراه با تفلیس، متسختا و کوتایسی است. شهر تلاوی از اوایل قرن دوم میلادی شناخته شده است و برای مدت زمان طولانی یک مرکز تجاری مهم در مسیر کاروان از شرق به اروپا بوده است. تاریخچه شهر تلاوی با تاریخ کاختی ارتباط نزدیکی داشته است چرا که همیشه بخشی از آن بوده است. تاریخ پادشاهی مستقل کاختی در قرن هفتم شروع شد. در قرن 12 میلادی کاختی بخشی از گرجستان متحد تحت پادشاهی داوید سازنده بود و تلاوی یکی از شهرهای بزرگ گرجستان با تجارت و صنایع دستی توسعه یافت. از نیمه دوم قرن 13 میلادی پس از تهاجم مغولستان، تلاوی اهمیت خود را از دست داد.

تور یک روزه در کاختی

قلعه کینگ در شهر تلاوی درمنطقه کاختی

قلعه کینگ یا باتونیس تسیخه ( Batonis Tsikhe) در شهر تلاوی واقع شده است. این مکان به عنوان محل اقامت پادشاهان کاختی در قرن های هفدهم وهجدهم بوده است. این قلعه شامل دو کلیسا، خرابه های حمام سلطنتی متعلق به قرن 11 میلادی، زیارتگاه و کاخ سلطنتی به سبک ایرانی پادشاه ارکلی دوم (Erekle II) می شود. در حال حاضر در این قلعه، موزه خانه ای از پادشاه ارکلی دوم، موزه قوم شناسی و گالری تصاویر وجود دارد. این موزه دارای اموال پادشاه ارکلی دوم است. گفته شده است که پادشاه ارکلی دوم (Erekle II) در جنوب شرقی قلعه باتونیس تسیخه متولد و در همین مکان چشم ازجهان گشود.

تور یک روزه در کاختی

درخت چنار 900 ساله در شهر تلاوی در منطقه کاختی

این درخت چنار در شهر تلاوی در محدوده کاختی با فاصله 300 متری از کاخ سلطنتی پادشاه ارکلی دوم قرار گرفته است. ارتفاع این درخت کهنسال در حدود 40 متر، قطر تنه آن  درحدود 3.6 متر و محیط آن در حدود 11 متر است. عمر این درخت چنار پس از بررسی های کارشناسان از سراسر جهان حدودا 900 سال تخمین زده شد.

تور یک روزه در کاختی

صومعه و آکادمی تاریخی ایکالتو در منطقه کاختی

ایکالتو یک روستای کوچک است که در 10 کیلومتری غرب شهر تلاوی قرارگرفته است. مهمترین جاذبه آن مجموعه ی کلیسا و آکادمی ساخته شده توسط سنت زنون است. سنت زنون  یکی از پدران آشوری است که از بین النهرین با ماموریت گسترش مسیحیت به منطقه قفقاز آمد. صومعه ایکالتو متعلق به قرن ششم است در حالی که این آکادمی در قرن دوازدهم میلادی در دوره پادشاهی دیوید سازنده توسط یک فیلسوف گرجی به نام آرسن ایقالتوئلی تاسیس شده است. ایاکالتو یکی از مهمترین مراکز علمی در گرجستان قرون وسطایی بود که یکی از شاگردان معروفش شوتا روستاولی بوده است. شوتا روستاولی یکی از مهمترین شاعر گرجستان است که یکی از خیابان های معروف در تفلیس به نام او نامگذاری شده است.

تور یک روزه در کاختی

صومعه ایکالتو درمنطقه کاختی در گرجستان

تور یک روزه در کاختی

دخمه شراب در صومعه ایکالتو

کلیسای الاوردی – بلند ترین کلیسای قدیمی در گرجستان در منطقه کاختی   

کلیسای سنت جورج الاوردی واقع در 18 کیلومتری شهر تلاوی در دره رودخانه آلازانی قرار دارد. اولین سازه های صومعه الاوردی به قرن ششم می رسد. کلیسای جامع امروز بخشی از صومعه ارتدوکس گرجستان است که متعلق به قرن 11 میلادی است. این صومعه توسط راهب یوسف الاوردلی تاسیس شده است. یوسف الاوردلی هم مانند سنت زنون و داوید گرجا جزو 13 پدر آشوری بود که ماموریت گسترش دین مسیحیت را در گرجستان بر عهده داشت. یوسف الاوردلی از انتاکیه آمده بود و در الاوردی مستقر شد و شروع به ساختن کلیسایی در این منطقه کرد. در آغاز قرن 11 میلادی، پادشاه کاختی کرویک بزرگ (Kvirike Great) کلیسای جامع سنت جورج الاوردی را بر روی مکان کلیسای ساخته شده توسط پدر الاوردلی ساخت. این کلیسا حدود 50 متر ارتفاع دارد و بعد از کلیسای نوساز سامبا در تفلیس، بلند ترین کلیسای تفلیس است. اطراف این کلیسا یک قلعه بی نظیر وجود دارد و حیاط آن دارای باغ های انگور است.

تور یک روزه در کاختی

کلیسای الاوردی در تور یک روزه کاختی

تور یک روزه در کاختی

باغ انگور در حیاط کلیسای الاوردی در تور یک روزه کاختی

 کلیسا و قلعه تاریخی گرِمی در منطقه کاختی

کلیسا و قلعه گرمی در سال 1565 به دستور پادشاه لئون ساخته شد. طراحی این کلیسا آمیخته ای از طراحی قرون وسطایی در گرجستان و طراحی ایرانی است. این مکان دارای یک قلعه سلطنتی سه طبقه است که منظره ای بی نظیر از دره آلازانی در کاختی را می توان از بالای آن مشاهده کرد.

تور یک روزه در کاختی
[et_bloom_inline optin_id=”optin_4″]

آشنایی با گوشه و کنار کشور گرجستان

آشنایی با شهر های کشور گرجستان

مطالب پر طرفدار درباره کشور گرجستان

آشنایی با هتل های کشور گرجستان

error: Content is protected.