تور یک روزه کازبگی

کازبگی بهشت گرجستان است. تقریبا هر توریستی که برای اولین بار به کشور گرجستان می آید به طور حتم بازدید از کازبگی را در برنامه اش دارد. علاوه بر زیبایی خیره کننده طبیعی کازبگی، وجود یک کلیسا در ارتفاع 1700 متری و با قدمت هزاران سال و در پشت آن قله 5000 متری کازبگ، از کازبگی یک مکان استثنایی را ساخته است. اما نه فقط کازبگی، بلکه مسیر رسیدن به کازبگی از بزرگراه میلیتاری گرجستان از تفلیس هم دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بی شماری است. در این مطلب ما جاذبه های آنانوری – گوداری و کازبگی را معرفی کرده ایم.

آنانوری – قلعه و کلیسای  تاریخی 

تور کازبگی در امتداد جاده نظامی گرجستان (The Georgian Military Road)، با بازدید از قلعه و کلیسای آنانوری شروع می شود. این مکان زیبا در کنار رود آراگوی و در کنار دریاچه ژینوالی، توسط دوک های آراگوی ساخته شده است. بخش هایی از قلعه و کلیسای آنانوری متعلق به قرن سیزدهم میلادی است. این مجموعه شامل دو کلیسا به نام های؛ کلیسای مقدس ( The Church of the Virgin ) و کلیسای تعهد (Church of the Assumption -Gvtismshobeli) است.  کلیسای مقدس ( The Church of the Virgin ) در اوایل نیمه اول قرن هفدهم ساخته شد اما  کلیسای تعهد (Church of the Assumption -Gvtismshobeli) برای پسر دوک باردزم (Duke Bardzem) در سال 1689 (نیمه دوم قرن هفدهم میلادی) بنا شد.

قلعه و کلیسای آنانوری در تور یک روزه کازبگی

 قلعه و کلیسای آنانوری در امتداد کازبگی

گوداری – بنای یادبود دوستی امپراتوری تزار و گرجستان

در امتداد جاده ی زیبا و تاریخی نظامی گرجستان (Georgian Military Road) بعد از بازدید از قلعه و کلیسای آنانوری، منطقه ای منحصر به فردی به نام  گوداری وجود دارد که در زمستان محل مناسبی برای تورهای اسکی است. محل توقف ما در کنار “بنای یادبود دوستی روسیه و گرجستان” یا “بنای یادبود پیمان گرجی یوفسک” (The Russia–Georgia Friendship Monument) است. این یادبود در سال 1983 برای جشن دوسالۀ پیمان گرجی یوفسک و برای ادامه دوستی بین گرجستان و اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده است. این ساختمان یک بنای سنگی – بتنی است که تمام دیواره های داخلی آن با کاشی کاری های بسیار زیبایی تزئین شده اند. این کاشی کاری ها  صحنه هایی از تاریخ گرجستان و روسیه را نشان می دهد.

بنای یادبود دوستی روسیه و گرجستان در تور یک روزه کازبگی

بنای یادبود دوستی امپراتوری تزار و گرجستان

بنای یادبود دوستی امپراتوری تزار و گرجستان در نقشه

کازبگی – کلیسای تثلیث گرگتی

در امتداد جاده نظامی گرجستان، بعد از بازدید از بنای یادبود در گوداری، روستای زیبای کازبگی وجود دارد. روستای کازبگی در امتداد رودخانه ترگی، در 157 کیلومتری شهر تفلیس در ارتفاع 1740 بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. نام روستای کازبگی از سال 2006 به استپانسمیندا تغییر کرده است. یکی از جاذبه های دیدنی روستای کازبگی – استپانسمیندا، کلیسای مقدس گرگتی است. کلیسای تثلیث گرگتی در سمت راست رودخانه چخیری (دره چپ رودخانه ترک)، در ارتفاع 2170 متر، در پای کوه کازبگی قرار دارد. کلیسای تثلیث گرگتی در قرن 14 میلادی ساخته شده است و تنها کلیسای مقدس کبیر در استان خوی (khevi) است.

کلیسای مقدس گرکتی ترینیتی در تور در تور یک روزه گرجستان

کلیسای تثلیث گرگتی در کازبگی گرجستان

کلیسای تثلیث گرگتی در کازبگی گرجستان

داریالی گرج بعد از کازبگی در نزدیکی مرز روسیه

تنگه داریالی ( درِ اَلان)، تنگه‌ای در قفقازاست  که در مرز روسیه و گرجستان واقع شده است. تنگه داریالی (در الان) در مرکز رشته‌ کوه‌های قفقاز و در شمال گرجستان جای دارد. این تنگه که در آثار کلاسیک غربی به «دروازهٔ کاسپی» معروف است که در شرق کوه کازبک و در جنوب شهر ولادی‌کاوکاز واقع شده و رود تـِـرِک از میان آن می‌گذرد.

تنگه داریالی در تور کازبگی

داریالی گرج در نزدیکی مرز روسیه

داریالی گرج در نزدیکی مرز روسیه در نقشه

مطالب مفید برای طبیعت گردان

آشنایی با گوشه و کنار کشور گرجستان

مطالب پر طرفدار درباره کشور گرجستان

آشنایی با شهر های کشور گرجستان

آشنایی با هتل های کشور گرجستان

error: Content is protected.