بوتانیکال گاردن باتومی

  بوتانیکال گاردن باتومی – باغ گیاه شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی، منطقه ای به مساحت 108 هکتار زمین است که در 9 کیلومتری شمال شهر باتومی ( پایتخت جمهوری خودمختار آدجارا، گرجستان) قرار گرفته است. بوتانیکال گاردن باتومی واقع در محلی به نام Mtsvane Kontskhi (دماغه سبز) در ساحل دریای سیاه است که در اتحاد جماهیر شوروی سابق یکی از بزرگترین باغ های گیاه شناسی بوده است.

باغ گیاه شناسی باتومی توسط گیاه شناس روسی، آندری نیکولایویچ کراسنف ، برادر ژنرال پیوتر کراسنف، به طور غیر رسمی در سال 1880 و به طور رسمی در تاریخ 3 نوامبر 1912 افتتاح شد. دو باغبان و طراح ماهربه نام های دالفونس فرانسوی و یوسون گوردزیانی گرجستانی به کراسنف در ایجاد بوتانیکال گاردن باتومی کمک کردند. کراسنف در سال 1914 درگذشت و در باغچه ای در بوتانیکال گاردن باتومی که هنوز مجسمه اش در آن جا قرار دارد، به خاک سپرده شد.

در دوره اتحاد شوروی،  باغ گیاه شناسی باتومی از سال 1925 به بعد به عنوان یک نهاد اصلی برای مطالعه فرهنگ های نیمه گرمسیر دریایی قفقاز گسترش و توسعه یافت.

در حال حاضر، باغ گیاه شناسی باتومی شامل نه بخش فلوریستی (گل و گیاه) از جمله ؛ مناطق گرمسیری قفقاز، شرق آسیا، نیوزیلند، آمریکای جنوبی، هیمالیا، مکزیک، استرالیا و مدیترانه است. مجموعه باغ گیاه شناسی باتومی شامل 2037 واحد آرایه شناسی (تاکسونومی) گیاهان زراعی که از این تعداد، 104 عدد از این طبقه بندی متعلق به منطقه قفقاز است. باغ گیاه شناسی باتومی قبلا توسط آکادمی علوم گرجستان اداره می شد اما از سال 2006، این باغ یک نهاد مستقل به حساب می آید.

ساحل دریای سیاه در امتداد بوتانیکال گاردن باتومی