جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

 جاذبه های دیدنی شهر تفلیس شامل جاذبه های تاریخی و جاذبه های تفریحی است. تفلیس شهری کهن با جاذبه های باستانی و تاریخی از جذاب ترین پایتخت های دنیا به شمار می رود. از مهمترین جاذبه های گردشگری تفلیس می توان حمام های سولفور، کلیسای متخی، کلیسای سامبا،  مسجد جامع تفلیس، تندیس مادر گرجستان، قلعه ناریکالا، پل صلح تفلیس، کلیسا سیونی تفلیس و فونیکولار تفلیس نام برد. آشنایی کامل با تمام جاذبه های دیدنی شهر تفلیس در این مطلب توضیح داده شده است.

 شهر قدیمی تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

شهر تفلیس یا به زبان گرجی “تْبیلیسی” یکی از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس است که در دو طرف رود کورا (متکواری) شکل گرفته است و از سه طرف توسط کوه ها احاطه شده است. براساس داستان های تاریخی حدود 1600 سال پیش (در قرن پنجم میلادی)، شاه واختانگ یکم در حال شکار با شاهین محبوبش در جنگل های انبوه اطراف تفلیس کنونی بود که یکی از شاهین ها به دنبال یک قرقاول به پرواز در آمد و ناپدید شد، پادشاه وهمراهانش شاهین را اطراف یک چشمه آب گرم در حالی که جان می داد، یافتند.

پادشاه تحت تاثیر زیبایی چشمه های آب گرم، مکان را محلی امن برای پایتخت (زیرا سه طرف آن را کوهستان احاطه می کند) و گرم (نام این شهر از کلمه “تبیلی” به معنای گرم گرفته شده است) برای سکونت ارزیابی کرد و دستور داد که جنگل های محدوده را تخریب و شهری را در کنار این چشمه های آب گرم بنا کنند. تفلیس به خاطر همین چشمه های آب گرم که بعدها در قرن 19 میلادی حمام های سولفوری به سبک ایرانی هم دراطراف آن ایجاد شد، شهرت جهانی دارد.

چه تفلیس است، این رشک بهشت است

به پیشش گلشن فردوس، زشت است

جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

محله زیبای واکه از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس گرجستان

جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

محله زیبای شهر قدیمی تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس گرجستان

محله باستانی آبانوتوبانی تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

محله باستانی آبانوتوبانی تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس است که به خاطر بناهای تاریخی زیادی که در کنار هم قرار دارند، یک مکان ایده آل برای شروع گردش در تفلیس است. معروفیت این محله بیشتر برای حمام های سولفورآن است. محله آبانوتوبانی تفلیس در قسمت شرقی رود کورا واقع شده و در امتداد آن قلعه ناریکالا و باغ ملی بوتانیکال قرار دارد.

چشمه های قلیایی گوگرد، قسمت مرکزی تفلیس را اشغال می کنند که در آن یک منطقه حمام (Abanotubani) تشکیل شده که در طول خیابان گریشاشویلی گسترش می یابد. حمام های سولفور در تفلیس به منظور استفاده از چشمه های آب گرم ساخته شده اند. این حمام ها به خاطر مواد معدنی که دارند، برای سلامتی بسیار مفید هستند و به خاطر جوشش آب گرم از دل زمین، در زمستان بسیار گرم و دلچسب هستند.

تعداد چشمه های سولفور که از کوه تبور (Tabor) عبور می کنند زیاد است. به عنوان مثال، در اواخر قرن نوزدهم، حدود سی و یک عدد چشمه بود. به تدریج چشمه ها  به حمام های مدرن تبدیل شدند چراکه دمای آن ها کاملا مناسب (حدود 37 درجه سلسیوس) است. به همین دلیل این مکان مورد علاقه برای حمام کردن در میان ساکنان و توریست ها است.

این حمام های سولفور توسط گرجی ها، ترک ها و ایرانی ها ساخته شده اند. در دوره شوروی به علت دمای بالای چشمه های فلات Nitsubidze (منطقه ای در کوه ها) آب چشمه ها به طور مستقیم به آپارتمان ها فرستاده می شد و ساکنان می توانستند بدون دیگ های بخار زندگی کنند. در طول تاریخ، حمام های تفلیس بارها و بارها ویران شده اند. امروزه بسیاری از آن ها وجود دارند که معماری آن ها بدون تغییر باقی مانده است.

در طول یک حمام داغ سولفور در تفلیس، بدن مقدار کمی از مواد معدنی مانند دی اکسید کربن، گوگرد، کلسیم، منیزیم و لیتیوم را جذب می کند و جذب  گوگرد از طریق پوست می تواند درد و تورم عضلات را کاهش دهد. حمام آب گرم سولفور به آرامش فیزیکی و روانی فرد کمک می کند.

جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

 مسجد دو محراب تفلیس – مسجد جامع تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

 مسجد جامع تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس است که در زمان امپراطوری عثمانی ها در سال های 1735-1723 ساخته شد که دراواسط همان سده به دست نادر شاه تخریب شد.

 این مسجد در سال های 1851-1846 با پروژه معمار ایتالیايی Jovanni Scoudier بازسازی شد اما دوباره در اواخر قرن نوزدهم  تخریب شد تا اینکه درنهایت مسجد کنونی در این مکان دوباره ساخته شد. قبل از اشغال اتحاد جماهیر شوروی، در آن سوی رود کورا( متکواری)، در سال 1522 ميلادي یک مسجد شیعه توسط شاه عباس ساخته شده بود که  در سال 1958 به بهانه ساخت پل متخی به کلی تخریب شد.

مناره هشت گوشه مسجد جامع تقلیس که از آجرهای قرمز ساخته شده است حتی از فواصل دور هم قابل مشاهده است. این مسجد دارای دو محراب می باشد که هم مسلمانان شیعه وهم مسلمانان سنی می توانند در آن عبادت می کنند. بر دیوارهای آن احادیثی مانند حدیث مدینه العلم و ثقلین نگاشته شده است. مسجد جامع تقلیس را نماد وحدت شیعه و اهل‌ سنت در گرجستان می‌دانند.

جاذبه های دیدنی شهر تفلیس - مسجد جامع تفلیس

قلعه ناریکالا تفلیس – شوریس تسیخه از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

قلعه ناریکالا از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس است که حدودا در قرن چهارم میلادی، یعنی در حدود 1700 سال پیش روی کوه متاتسمیندا بنا شده است. سبک ساخت این قلعه به خاطر داشتن ارگ های آن به قلعه های ایرانی شباهت دارد، اما اسناد محکمی درباره سازندگان اولیه آن در دسترس نیست.

این بنای تاریخی در قرن هفتم میلادی توسط امویان عرب گسترش و توسعه یافت. این قلعه بین بنای تاریخی حمام سولفور آبانوتوبانی تا باغ ملی بوتانیکال قرار گرفته است. نام قدیمی این مکان شوریس تسیخه به معنای “قلعه حسد”  بوده است، بعد از حمله مغول ها در بین قرن 11 و 12 به گرجستان این مکان “نارین کالا” ( برگرفته از زبان ترکی “نارین” به معنای کوچک و “کالا” به معنی قلعه) که به معنای قلعه کوچک است، نام گذاری شد.

این قلعه همچنین به قلعه مادر تفلیس در بین مردم هم معروف است و از آن به عنوان نمادی از مقاومت گرجستان یاد می شود، مردم آن را “قلب و روح شهر” می نامند. بر اساس نظر مورخان، ناریکالا در امتداد جاده ابریشم یکی از مقاوم ترین و رسوخ نفوذناپذیرترین بناهای تفلیس بوده است.

بین سال های 1125-1089 این قلعه توسط داود چهارم یا داویت چهارم (به گرجی: დავით IV) معروف به داویتْ آغْماشِنِبِلی (به معنای دیوید سازنده) بازسازی اساسی شد. دراین بنا کلیسای سنت نیکلاس که در قرن 12 میلادی ساخته شده بود، وجود داشت که در سال 1827 بر اثر زلزله، کلیسای سنت نیکلاس در داخل قلعه ویران شد و قلعه ناریکالا  آسیب جدی دید که تاکنون هم بازسازی کامل نشده است.

اما در سال 1996 معماران بر مبنای ساختار کهن و باستانی قلعه، کلیسا را به سبک قدیمی بازسازی کردند. دیوارهای داخلی کلیسای سنت نیکلاس شامل صحنه هایی از کتاب مقدس و تاریخ گرجستان است.

 جاذبه های دیدنی شهر تفلیس- قلعه ناریکالا تفلیس

 تندیس کارتلیس ددا – تندیس مادر گرجستان از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

یادبود کارتلیس ددا مادر گرجستان از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، بر فراز تپه های سولولاکی نمادی از قدرت و مهمان نوازی گرجستان به حساب می آید. تندیس مادر گرجستان بعد از جنگ جهانی دوم در سال 1958 توسط مجسمه ساز معروف Elguja Amashukeli طراحی و به مناسبت جشن هزار و پانصد سالگی شهر تفلیس رونمایی شد.

این یادبود 20 متر ارتفاع دارد و از جنس آلومینیوم است. کاراکتر این مجسمه بر اساس لباس و سنت های مردم  گرجستان طراحی شده است و از آن جا که گرجستان مهد شراب است این مجسمه با کاسه ای از شراب پذیرای مهمانانی است که برای دوستی به این سرزمین آمده اند و از طرفی به خاطر تاریخ پرفرازو نشیب و جنگ های بی شمار در تاریخ گرجستان، این یادبود شمشیری برای دشمنان به دست دارد اما این شمشیر پایین تر از پیاله شراب بیانگر این است که گرجستان کشوری صلح دوست است و اول پیاله شراب را به شما تقدیم می کند.

مادر گرجستان آکنده از سنت ها و افتخارات ملت گرجی می باشد که اگرچه می داند چگونه شراب بسازد، می داند چگونه در مقابل دشمنان بیاستد.

تندیس کارتلیس ددا - تندیس مادر گرجستان - جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

 باغ ملی بوتانیکال تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

باغ ملی بوتانیکال تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس است که قبلا به باغ گیاه شناسی تفلیس معروف بود، یک نهاد حفاظت پژوهشی، فرهنگی-آموزشی و طبیعی در گرجستان است.

این باغ در حومه قلعه ناریکالا در تفلیس است که 161 هکتار مساحت دارد و دارای مجموعه ای از بیش 4500 گروه گیاهی است. مجموعه باغ  ملی بوتانیکال تفلیس، شامل گیاهانی از منطقه قفقاز، چین، هیمالیا، ژاپن، آمریکای شمالی، ترکیه، سیبری و مدیترانه است. تاریخ قدمت باغ ملی بوتانیکال بیش از سیصد سال است. این باغ ملی نخستین بار در سال 1671 توسط مسافر فرانسوی ژان چاردین تاسیس شد و به نظر می رسد در سال 1625 به عنوان باغ سلطنتی استفاده می شده است.

باغ ملی بوتانیکال در طی تاریخ تخریب شده است اما در اوایل قرن نوزدهم بازسازی شد و به طور رسمی در سال 1845 به عنوان باغ  گیاه شناسی تفلیس به ثبت رسید. رودخانه تساوکیی اسکالی ( Tsavkisistskali)  باغ را به دو قسمت تقسیم می کند و چندین پل برای اتصال این دو بخش ساخته شده است. یکی از پل ها بر روی یک آبشار است که در سال 1914 ساخته شده است. منظره باغ از روی پل بسیارچشمگیر است.

علاقه مندان کنجکاو می توانند از گورستان های قدیمی مسلمانان که در قلمرو باغ قرار دارد و در آن بسیاری از شخصیت های ممتاز قفقاز دفن شده اند، دیدن کنند. علاوه بر این، باغ گیاه شناسی بوتانیکال  با 70 باغ اصلی در جهان برای تبادل دانه ها و مواد گیاهی همکاری می کند.

 باغ ملی بوتانیکال تفلیس - باغ گیاه شناسی ملی گرجستان جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

 کلیسای متخی و بنای یادبود پادشاه واختانگ گرگاسالی از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

کلیسای متخی که از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس است، در ساحل سمت چپ رودخانه متکواری، بر لبه صخره ای، کنار پل متخی قرار گرفته است، توسط پادشاه گرجستان سنت دیمیتری تاودادبلی دوم (St Demetre II Tavdadebuli)، بین سال های 1278-1284 ساخته شده است .

نام متخی، که به قرن 12 میلادی می رسد، به معنی «منطقه اطراف کاخ» است. در طی زمان های مختلف کلیسای متخی نابود شده و دوباره بازسازی شده است. در قرن شانزدهم، توسط مغولان ویران شد، اما بلافاصله بازسازی شد. در قرن بیستم، توسط پارس ها نابود شده بود و در قرن های 18-17، پادشاهان گرجستان به طور دائم، کلیسای متخی را بازسازی کردند.

در امتداد کلیسای متخی در قرن هجدهم، قلعه ای ساخته شد که بعدها به یک زندان تبدیل گشت و در اواسط قرن بیستم به طور کامل تخریب شد. اما در قرن نوزدهم کلیسای متخی مورد سوء استفاده قرار گرفت، چرا که آن را به سربازخانه قزاق تبدیل کردند.

در اواسط قرن بیست و یکم، در تخریب قلعه همسایه، کلیسای متخی به سختی جان سالم به در برد و در سال 1987 به طور کامل بازسازی شد و به کاربری اصلی یعنی کلیسا بازگردانده شد.

در کلیسای متخی، یک قدیس مسیحی به نام شوشانیک مقدس دفن است که از او به عنوان یک شهید مسیحی یاد می شود  و در کنار کلیسا یادبود بنیان گذار شهر تفلیس، واختانگ گرگاسالی قرار دارد. این کار مجسمه ساز Elguja Amashukeli در سال 1961 است، که همچنین مجسمه بزرگ مادر گرجستان (Kartlis Deda) را در تپه سولولاکی ساخته است.

در زیر آن، کنار پل، کلیسای کوچک دست ساز سنت ابو تیفلیس (یک عرب که در قرن هفتم به مسیحیت گروید و در این جا توسط مسلمانان کشته شده است) واقع شده است.  کلیسای متخی، نماد واقعی اعتقاد، فرهنگ و تاریخ گرجستان است.

کلیسای متخی و بنای یادبود پادشاه واختانگ گرگاسالی- جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

 پل صلح تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

پل صلح تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، یک پل کمانی شکل شیشه ای است که بر روی رودخانه کورا(متکواری) فقط برای عابران ساخته شده است و از این جنبه پیاده روی در این مکان بسیار فرح بخش است. این سازه مدرن توسط معمار ایتالیایی Michele De Lucchi طراحی شده و در تاریخ 6 مه 2010 به طور رسمی افتتاح شد.

سقف کاذب فولادی و شیشه ای پل صلح تفلیس با هزاران چراغ LED که 90 دقیقه قبل از غروب خورشید روشن می شوند، رودخانه متکواری و ساختمان های هر دو طرف رودخانه را روشن می کنند. سازه پل صلح تفلیس در ایتالیا ساخته شده بود که در 200 کامیون به تفلیس منتقل شد، در حالی که روشنایی ها (لامپ های LED) روی سازه نصب شده بودند.

سقف پل صلح تفلیس با 1208 چراغ سفارشی LED طراحی شده، که توسط شرکت هلندی Primo Exposures و شرکت RENA Electronica نصب شده است. روشنایی سقف با استفاده از 6،040 LED قدرتمند LUXEON Rebel با دمای رنگی 4،200K تامین می شود که توسط شرکت Future Lighting Solutions عرضه شده است.

پانل های شیشه ای که در امتداد تمام طول راهرو در پل صلح تفلیس وجود دارند، با آرایه های LED خطی کم قدرت تزیین شده اند. پل صلح تفلیس یک طراحی خیره کننده است و همچنین این پل محل اتصالی بین شهر قدیمی و تفلیس مدرن است.

به نام “پل صلح” پل های دیگری هم در دنیا وجود دارند، برای مثال؛ یک پل به نام “پل صلح”، برای پیاده روی در انگلستان وجود دارد که در سال 2011 افتتاح شده و یک نمومه هم در کانادا در سال 2012 ساخته شده که آن هم برای پیاده روی و دوچرخه سواری است.

جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

کلیسای آنچیسخاتی مریم مقدس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس 

 کلیسای آنچیسختی مریم مقدس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، یکی از قدیمی ترین کلیساهای تفلیس است که در قرن ششم میلادی (حدود 1500 سال پیش) توسط پادشاه داچی (Dachi) از ایبریا (Iberia) (حدود 534-522) ساخته شده است.

طراحی کلیسای آنچیسختی با توجه به قدمت آن بسیار منحصر به فرد و متمایز از کلیساهای دیگر در تفلیس است. نقاشی های با شکوه این کلیسا قدمت 400 ساله دارند. کلیسای آنچیسختی مریم مقدس در طول تاریخ (بین قرن 15-17 میلادی) به خاطر جنگ های مکرر آسیب دیده و بازسازی شده است. در زمان اتحاد جماهیر شوروی (در حدود سال 1870)  تمام مراسم مذهبی در کلیسای آنچیسختی مریم مقدس متوقف شد و کاربری آن به موزه و استودیوی هنری تغییر کرد.

در بین سال های 1964-1958 کلیسای آنچیسختی مریم مقدس به خاطر جشن های 1500 ساله تاسیس تفلیس تا حدودی بازسازی شد و نمای کلیسا را به نسخه قرن هفده میلادی نزدیک کرد. کلیسای آنچیسختی مریم مقدس تا پس از اسقلال گرجستان هرگز بازسازی نشد.

نام گروه موسیقی کر آنچیسختی گرجستان، یکی از برجسته ترین گروه های موسیقی دنیا هم از این مکان تاریخی اقتباس شده است.

کلیسای آنچیسخاتی مریم مقدس- جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

کلیسای سیونی تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

کلیسای جامع اسقف اعظم یا همان کلیسای سیونی از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس در گرجستان است که در قرن ششم و هفتم ساخته شد، اما بعدا توسط مهاجمان خارجی نابود شد و چندین بار دیگر بازسازی شد.
کلیسای کنونی بر اساس یک نسخه قرن سیزدهم است. نام کلیسای سیونی آن از کوه صیون در اورشلیم گرفته شده است و معمولا به عنوان “سیونی تفلیس” شناخته می شود. کلیسای سیونی یکی از فعال ترین کلیساهای تفلیس است که هر یکشنبه مراسم مذهبی به همراه جمعی از مردم محلی برگزار می شود.
بر اساس افسانه ها صلیب مقدس سنت نینو که متعلق به خود سنت نینو است (زنی قدیسه بود که برای گسترش مسیحیت در گرجستان به این منطفه مهاجرت کرد) در این کلیسا نگهداری می شود.
کلیسای سیونی تفلیس جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

کلیسای جامع تثلیث تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

کلیسای سامبا تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، بزرگترین نماد کلیسای ارتدوکس گرجستان پس از اتحاد جماهیر شوروی بر روی تپه های سنت ایلیا است. ساخت کلیسای سامبا  که در شب و روز ناپدید نمی شود، در سال 2004 پس از یک دهه به اتمام رسید.
تجلی گسترده و شیک از اشکال معماری سنتی گرجستان در بتن، آجر، گرانیت و سنگ مرمر آن چشم نواز است و عظمت آن  چشم را خیره می کند. کلیسای سامبا، بزرگترین ساختمان مذهبی نه تنها در گرجستان بلکه در منطقه قفقاز جنوبی است و در بین بزرگترین کلیساهای ارتدکس در جهان قرار دارد.
ایده ساختن کلیسای جدید در اوایل سال 1989 که سالی حیاتی برای بیداری ملی جمهوری گرجستان است، برای به رسمیت شناختن 1500 سال استقلال کلیسای ارتدوکس گرجستان و 2000 سال از تولد عیسی مسیح، ارائه شد. در ماه مه 1989 مسابقه بین المللی برای پروژه “کلیسای تثلیث مقدس” اعلام شد.
در دور اول مسابقه هیچ برنده ای انتخاب نشد با اینکه بیش از صد پروژه ارائه شده بود. در نهایت، پروژه معمار Archil Mindiashvili برنده شد. سال های پس از آشفتگی ناآرامی های مدنی، این طرح بزرگ را برای شش سال به تعویق انداخت. بخشی از هزینه های ساخت کلیسا به عنوان “نماد گرامیداشت احیای ملی و معنوی” از طریق کمک های مالی توسط چندین تاجر و شهروندان عادی تامین شده است.
در 23 نوامبر 2004، در روز سنت جورج، کلیسای جامع توسط جالثیق(Catholicos) اسقف ایلیای دوم و مقامات عالی رتبه ی ارتدوکس گرجستان تقدیس و رو نمایی شد. در این مراسم همچنین رهبران سایر جوامع مذهبی گرجستان و نیز رهبران سیاسی هم حضور داشتند.
کلیسای جامع تثلیث تفلیس جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

شهربازی تفلیس – پارک متاتسمیندا- فونیکولار تفلیس 

راه آهن فونیکولاراز جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، در سال 1905 بر روی تپه متاتسمیندا احداث شد. محبوبیت فونیکولار زمانی افزایش یافت که پارک تفریحی و شهر بازی متاتسمیندا هم در سال 1930 بر روی تپه متاتسمیندا ساخته شد.

در زمان اتحاد شوروی، پارک متاتسمیندا یکی از پر بازدیدترین پارک ها بعد از پارک گورکی در مسکو بود. روی تپه متاتسمیندا، آنتن تلویزیون 210 متری قرار دارد که تقریبا از همه جای تفلیس قابل رویت است. پارک متاتسمیندا که به پارک بمبرا (Bombora) هم شناخته شده است، در ارتفاع 800 متری شهر تفلیس واقع شده و بیش از یک کیلومتر مربع مساحت دارد. برای مشاهده پارک های معروف دیگر تفلیس به این لینک مراجعه کنید.

پارک متاتسمیندا -جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

پارک واکه تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

پارک واکه از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، یک پارک عمومی به مساحت 200 هکتار است که در سال 1946 افتتاح شد. این پارک محل مناسبی برای پیاده روی، دوچرخه سواری و فعالیت های ورزشی است. در واکه پارک بنای یادبود قربانی های جنگ جهانی دوم وجود داشت که در حال حاضر به شهر گوری (Gori) منتقل شده اند، اما تندیس سرباز گمنام هنوز در پارک واکه وجود دارد.

بعلاوه سازه یادبود جنگ جهانی دوم  به ارتفاع 28 متر که در سال های 1981 تا 1985  تکمیل شده است، هم در بالای پله ها قرار دارد و یکی از جذابیت های پارک به شمار می آید. نام واکه پارک در زمان شوروی، پارک پیروزی (Glory Park) بوده است. با بالا رفتن از پله های پارک می توانید، نمایی از شهر را مشاهده کنید.

پارک واکه تفلیس -جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

دریاچه لاک پشت تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

دریاچه لاک پشت از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، حدودا در سه کیلومتری واکه پارک، در ارتقاع 700 متری از سطح دریا درسراشیبی تپه های جنگلی متاتسمیندا واقع شده است. این دریاچه از رودخانه وارازیس خوی (Varazis-Khevi از شاخه های رود کورا) بوجود آمده است که حدود 0.4 کیلومتر مربع مساحت و حدود 2.6 متر عمق دارد. این دریاچه مکان زیبایی برای شنا و قایق سواری است و در اطراف آن رستوران ها و کافه های زیبایی ساخته شده است.

دریاچه لاک پشت تفلیس -جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

دریاچه لیسی در تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

دریاچه لیسی از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، ازمناطق تفریحی در قلمرو تفلیس و راحت ترین مکان برای گذراندن اوقات فراغت برای ساکنان شهر و گردشگران است. دریاچه دارای شرایط آب و هوایی مطلوب و آب گرم است و تقریبا 100 متر بالاتر از محله های سطح شهر تفلیس، در فاصله چند دقیقه دورتر از مرکز شهر است.

مساحت دریاچه لیسی حدود 0.47 کیلومتر مربع است، حجم ذخیره آب آن حدود 16 کیلومتر مربع است، حداکثر عمق دریاچه لیسی 4 متر است. کناره های دریاچه به جز چند بخش به طور متوسط ​​کج شده و شرایط مطلوبی را برای شنا کردن ایجاد می کنند. این دریاچه از آب باران، برف و آب زیرزمینی تغذیه می کند. در فصل تابستان دمای آب تا 28 درجه سانتیگراد می رسد، در حالی که در فصل زمستان، باندهای یخی به طور مرتب ظاهر می شوند.

توسعه این دریاچه در سال 1937 آغاز شد. در اطراف دریاچه تا 1400 گونه مختلف پوشش گیاهی کاشته شد و محیط اطراف دریاچه سبز شد. دریاچه لیسی امروزه یکی از محبوب ترین مناطق تفریحی و گردشی شهر است.

در سال 2007، در مجاورت دریاچه، یک محوطه جدید که شامل یک زمین 31 هکتاری است، افتتاح شد که جایگاهی برای دوستداران اسب سواری است.

دریاچه لیسی در تفلیس -جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

موزه فضای باز اتنوگرافی تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

موزه فضای باز اتنوگرافی تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، واقع در غرب دریاچه لاک پشت بر روی یک تپه مشرف به منطقه واکه، در تفلیس واقع شده است.

موزه فضای باز اتنوگرافی تفلیس اساسا به شکل یک روستای تاریخی طراحی شده که در آن نمونه هایی از انواع خانه های سنگی و آجری و چوبی از مناطق شرقی و غربی گرجستان و همچنین برج های دیده بانی از روستاهای کوهستانی گرجستان در آن وجود دارد. مساحت موزه فضای باز اتنوگرافی تفلیس حدود 52 هکتار است و این موره دارای حدود 70 ساختمان و بیش از 8000 مورد صنایع دستی از سراسر گرجستان است.

موزه فضای باز اتنوگرافی تفلیس شامل 14 منطقه ی قومی است: کارتلی، سامگرلو، آدجارا، آبخازیا، سوانتی، خوشورتی، کاختی، مسختی، جاواختی، گوریا، ایمرتی، راچا، لچخومی و اوستیا. این موزه، نمایشگاهی از صنایع دستی و لباس های سنتی مردم گرجستان را هم در معرض نمایش قرار داده است.

موزه فضای باز اتنوگرافی تفلیس - جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

تئاتر گابریادزه تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

تئاتر گابریادزه تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، در سال 1981 توسط هنرمند سرشناس گرجی به نام آقای رزو گابریادزه تاسیس شد. تولیدات آقای رزو گابریادزه از “آلفرد و ویولتا”، “پاییز بهار ما”، “رامونا” و “نبرد استالینگراد” تئاتر را به شهرت جهانی رساند. در سال 2010، رزو گابریادزه یک برج ساعت منحصر به فرد را در کنار تئاتر ماریونیته در شهر قدیمی تفلیس ساخت. هر ساعت یک فرشته با یک چکش کوچک برای زنگ زدن ظاهر می شود.

یک تئاتر کوچک عروسکی در داخل برج وجود دارد و دو بار در روز یعنی در ظهر و در ساعت 7:00 عصر می توانید نمایش  “دایره زندگی” را ببینید. گابریادزه رزو برج را با صدها کاشی که خودش آن ها را طراحی کرده بود، تزئین کرد و برج ساعت فورا یکی از جذابیت های معماری تفلیس شد. مردم اغلب آن را برج ساعت و یا برج فرشته می نامند.

تئاتر گابریادزه تفلیس - جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

تئاتر گاباریدزه از جاذبه های شهر تفلیس

فیلمی از جاذبه های شهر تفلیس

آشنایی با گوشه و کنار کشور گرجستان

آشنایی با هتل های کشور گرجستان

مطالب پر طرفدار درباره کشور گرجستان

آشنایی با شهر های کشور گرجستان

error: Content is protected.