حمل و نقل عمومی در تفلیس گرجستان

حمل و نقل عمومی در یک کشور خارجی با زبان متفاوت از دغدغه های هر مسافر خارجی است. ما در این مطلب به طور مختصر درباره چگونگی تهیه بلیط اتوبوس و مترو در تفلیس، گشتی در شهر با اتوبوس یا با مترو در تفلیس – تاکسی در تفلیس و همین طور سفر با قطار از تفلیس به ارمنستان – آذربایجان و یا به باتومی, سفر از تفلیس به تهران و از تهران به تفلیس با اتوبوس توضیحات مختصری را ارائه داده ایم.

 

تهیه بلیط اتوبوس در تفلیس و ترانسفر فرودگاهی از تفلیس

یکی از حمل و نقل های ارزان در تفلیس اتوبوس ها هستند، اتوبوس ها در تفلیس بسیار کارآمد و ارزان هستند. برای سفر با اتوبوس از فرودگاه تفلیس با اتوبوس شماره 37 که در جلوی درب فرودگاه توقف می کنه به آسانی و فقط با 50 تتری به مرکز شهر تفلیس خواهید رسید. برای استفاده از اتوبوس ها دوراه وجود داره؛ یکی کارت و دیگری سکه که لازم به ذکر است که حتی اتوبوس های جدید آبی رنگ در فرودگاه هم جایگاه قدیمی سکه ای دارند. فقط به یاد داشته باشید که کارت های حمل و نقل تفلیس فقط در شهر تفلیس قابل استفاده است و در شهرهای دیگر گرجستان مثل باتومی و یا کوتایسی نمی توانید از آن ها استفاده کنید.

حمل و نقل عمومی در تفلیس گرجستان

جایگاه سکه ای و کارتی در اتوبوس های تفلیس

اتوبوس در تفلیس گرجستان

شما باید یک سکه 50 تتری را داخل جایگاه انداخته و رسید دریافت کنید. در سطح شهر مامورانی برای کنترل شهروندانی که از اتوبوس استفاده می کنند، وجود دارند و از شما قبض یا کارت را برای کنترل خواهند خواست،  پس حتما بلافاصله پس از سوار شدن به اتوبوس هزینه کوچک آن را پرداخت کنید. جریمه پرداخت نکردن پول اتوبوس حدود 50 لاری است.

تهیه و شارژ کارت اتوبوس در تفلیس گرجستان

کارت اتوبوس برای مترو و تله کابین هم قابل استفاده است ولی اگر قصد رفتن به فونیکولار را دارید باید کارت جداگانه تهیه کنید. برای استفاده از فونیکولار تفلیس از همان درب محل فونیکولار واقع در خیابان چونغادزه می توانید یک کارت خریده و برای یک نفر یا بیشتر استفاده کنید. فونیکولار یک قطار برقی است که شما را به پارک متاتسمیندا (شهر بازی بومبرا) می رساند. آنتن تلویزیون 210 متری در پارک متاتسمیندا قرار دارد که تقریبا از همه جای تفلیس قابل رویت است.

اگر کارت اتوبوس ندارید از ایستگاه های مترو در سراسر شهر تفلیس می توانید با حدود دو لاری آن را تهیه کنید و بسته به تعداد روزهایی که قصد ماندن در تفلیس را دارید آن را شارژ کنید.

فونیکولار تفلیس گرجستان - حمل و نقل عمومی در تفلیس گرجستان

ایستگاه فونیکولار تفلیس در گرجستان

شارژ کارت حمل و نقل درتفلیس گرجستان

برای شارژ کارت حمل و نقل در تفلیس گرجستان علاوه بر استفاده از ایستگاه های مترو می توانید از دستگاه های پرداخت آبی و یا نارنجی رنگی استفاده کنید که اغلب به Pay Box معروف هستند.

برای استفاده از پی باکس در تفلیس برای شارژ کردن بلیط اتوبوس، گزینه منو را در بالا به انگلیسی تبدیل کرده و روی گزینه TRANSPORT CARD TOP UP فشار دهید و دستگاه از شما می خواهد کارت خود را در جایی که شبیه علامت وای فای است تماس دهید، سپس می توانید اسکناس 5 – 10 یا 20 لاری مورد نظر خود را به داخل قسمتی که با چراغ چشمک زن سبز همراه است، هل دهید و یا سکه 50 تتری، 1 و یا 2 لاری را داخل جایگاه سکه بیندازید، سپس دستگاه دوباره از شما می خواهد که کارت خود را به در جای مخصوصی که شبیه علامت وای فای است تماس دهید و در نهایت هم دستگاه پی باکس از شما می پرسد که آیا مایل به دریافت رسید هستید یا نه.

شارژ کارت اتوبوس با پی باکس برای حمل و نقل در تفلیس

صفحه پی باکس برای شارژ بلیط اتوبوس در تفلیس

قسمتی از پی باکس که باید اسکناس را داخل آن هل دهید:

شارژ کارت اتوبوس با پی باکس برای حمل و نقل در تفلیس

دستگاه نارنجی پی باکس در تفلیس گرجستان

گشتی در شهر تفلیس با اتوبوس

اگه قصد دارید گشتی ارزان در شهر داشته باشید، از اتوبوس های تفلیس غافل نشوید. با استفاده از گوگل مپ می تونید از اطلاعات خط های اتوبوس مطلع شید. مقصد و مبدا مورد نظرتون رو به گوگل مپ بدین و گوگل مپ به آسونی شما رو راهنمایی می کنه که از چه خطی می تونید به مقصدتتون برسید.

اگه قصد رفتن به پارک واکه رو دارید باید از میدان آزادی یا خیابان روستاولی سوار اتوبوس شماره 61 بشید. اگه قصد خرید از مراکز خرید تفلیس رو دارید از صفحه مراکز خرید بزرگ در تفلیس در قسمت دانستنی های گرجستان در وب سایت لک لک تور دیدن کنید. ساعت کار اتوبوس های تفلیس از ساعت 7 صبح تا 11 شب است.

فونیکولار تفلیس گرجستان - حمل و نقل عمومی در تفلیس گرجستان

داخل اتوبوس های شهری در تفلیس گرجستان

متروی تفلیس – گشتی در شهر تفلیس با مترو 

یکی دیگر از وسایل حمل و نقل ارزان در تفلیس مترو است. متروی تفلیس هم در برخی موارد برای سفر به برخی جاذبه های تفلیس آسان تر و سریع تر است. 5 ایستگاه مترو مهم در حمل و نقل در تفلیس؛ مترو روستاولی، متروی میدان آزادی، متروی مرجانیشویلی، متروی آولاباری و متروی ایستگاه قطار از ایستگاه های مترو مهم و کاربردی در تفلیس هستند. اگر قصد بازدید از کلیسای سامبا در تفلیس رو دارید می تونید در ایستگاه آولاباری پیاده شوید و با استفاده از گوگل مپ با حدود کمتر از 20 دقیقه پیاده روی به کلیسای سامبا در تفلیس خواهید رسید.

نقشه مترو در تفلیس - حمل و نقل عمومی در تفلیس گرجستان

ایستگاه مترو ایستگاه قطار یا واگزال در تفلیس گرجستان

گشتی در شهر تفلیس با مترو در تفلیس گرجستان

اگه قصد بازدید از شهر قدیمی تفلیس رو دارید و هتل شما در این منطقه نیست به راحتی از ایستگاه مترو میدان آزادی تا مرکز شهر قدیمی تفلیس حدودا 20-15 دقیقه پیاده روی است. اگر قصد خرید در سابورتالو (Saburtalo) رو دارید از ایستگاه مترو مدیکال یونیورسیتی (Medical University) استفاده کنید. البته یادتون باشه اگه از میدان آزادی یا روستاولی می خواید به سابورتالو برسید باید خط مترو رو در ایستگاه قطار(Station Square) عوض کنید و به سمت ایستگاه مدیکال یونیورسیتی برید. برای مشاهده نقشه مترو تفلیس در گوگل مپ روی لینک کلیک کنید. ایستگاه های مترو در تفلیس همه روزه از ساعت 6 صبح تا 12 شب باز هستند.

نقشه مترو در تفلیس - حمل و نقل عمومی در تفلیس گرجستان

نقشه مترو در تفلیس – حمل و نقل عمومی در تفلیس گرجستان

تاکسی در تفلیس – یاندکس تاکسی و تاکسی فای در تفلیس

تاکسی ها در تفلیس از جمله حمل و نقل گران در تفلیس هستند و اغلب تاکسی های معمولی در سطح شهر تفلیس یا باتومی تاکسی متر ندارند. اما به تازگی سرویس هایی مانند تاکسیفای یا یاندکس تاکسی در تفلیس (مانند اسنپ در ایران) راه اندازی شده است که شما می توانید اپلیکیشن آن ها را نصب کرده و قیمت مسیر را قبل از درخواست تاکسی مشاهده کنید. بر طبق آمار گوگل پلی (Google play) تاکسی فای دارای امتیاز 4.4 و یاندکس تاکسی دارای امتیاز 3.8 است.

این سرویس ها از این لحاط خوب است که شما نیازی نیست که با راننده سر قیمت بحث کنید و حتی اگر می خواهید در وسط مسیر جایی توقف کنید قبل از سفارش تاکسی می توانید آن را انتخاب و هزینه آن را مقایسه کنید (البته این گزینه در اپلیکیشین یاندکس تاکسی وجود دارد). اگر از هرکدام از این سرویس ها استفاده کردید و راضی یا ناراضی بودید بهتر است به این سرویس ها امتیاز دهید تا به ارتقای این سرویس ها در گرجستان کمک کنید.

تاکسی در تفلیس

قطار در تفلیس – سفر به ارمنستان، آذربایجان یا باتومی با قطار از تفلیس

با استفاده از قطار در نزدیکی خط متروی ایستگاه قطار (Station Square) در تفلیس به راحتی می تونید به ارمنستان (شهر ایروان)، آذربایجان (باکو) یا باتومی سفر کنید. تقریبا تمامی کارکنان در ایستگاه قطار مسلط به زبان انگلیسی هستند. برای خرید بلیط قطار حتما نیاز به پاسپورت هست و می تونید راهنمایی های لازم رو از باجه های مربوطه بگیرید. فقط یادتون باشه اگر خواستین به باجه ها مراجعه کنید باید قبلش از دستگاه مربوطه در نزدیکی باجه ها فیش شماره نوبت بگیرید.

نقشه مترو در تفلیس - حمل و نقل عمومی در تفلیس گرجستان

قطار تفلیس به باتومی در ایستگاه قطار در تفلیس گرجستان

سفر از تفلیس به باتومی با قطار

اگر قصد سفر به باتومی در تابستون با قطار از تفلیس رو دارید حتما چند روز قبل به ایستگاه قطار مراجعه کنید، برای اینکه باتومی یکی از پر بازدید ترین مناطق گرجستان است و بلیط های قطار برای باتومی در تابستان و یا در ایام کریسمس به سرعت فروخته می شوند. همچنین از طریق قطار از تفلیس به باکو هم می تونید سفر کنید. برای مشاهده برنامه های قطار در گرجستان به لینک آبی مراجعه کنید.

نقشه مترو در تفلیس - حمل و نقل عمومی در تفلیس گرجستان

داخل قطار تفلیس به باتومی از قطارهای پرتردد گرجستان

سفر از تفلیس به تهران با اتوبوس و از تهران به تفلیس با اتوبوس

سفر به تفلیس از تهران با اتوبوس بسیار مقرون به صرفه و آسان است. با استفاده از اتوبوس با حدود 250-200 لاری از ترمینال اورتاچالا می توانید از تفلیس به ترمینال آزادی تهران بروید. قیمت اتوبوس ها از ترمینال آزادی تا تفلیس هم حدود 300-250 هزار تومان است. برای رسیدن به ترمینال اورتاچالا چاره ای جز استفاده از تاکسی نیست، اگر وسایل زیادی دارید و یا همراه خانواده هستید.

این اتوبوس ها تقریبا هر روزه از تفلیس به تهران و از تهران به تفلیس در حرکتند. این مسیر از کشور ارمنستان است و حدود 28-27 ساعت طول خواهد کشید. برای کسب اطلاعات بیشتر برای سفر ازترمینال آزادی تهران به ترمینال اورتاچالا تفلیس می توانید به این وب سایت مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره اتوبوس های تفلیس در اورتاچالا به تهران در ترمینال آزادی، شرکت دیدار سیر گیتی با شماره 600 446 555 995+ با مدیریت امیر صالحی تماس بگیرید. حرکت این اتوبوس ها معمولا هر روزه از ساعت 11 صبح از ترمینال اورتاچالا است اما برای اطلاع از جزئیات بیشتر و اطلاع از ظرفیت و صندلی خالی از تماس تلفنی غافل نشوید. 

مطالب پرطرفدار درباره کشور گرجستان

آشنایی با شهرهای کشور گرجستان

آشنایی با بازارهای تفلیس

آشنایی با هتل های کشور گرجستان

error: Content is protected.