خیابان های معروف در تفلیس

خیابان های معروف در تفلیس شامل خیابان های روستاولی، خیابان آقماشنبلی، خیابان مرجانیشویلی، خیابان شاردنی و خیابان چاوچاوادزه است که ما در این مطلب به صورت مختصر درباره آن ها توضیح داده ایم.

خیابان روستاولی از خیابان های معروف در تفلیس

خیابان روستاولی یکی از معروف ترین و با شکوه ترین خیابان های تفلیس است که در گذشته به خیابان گلووین شهرت داشته است. این خیابان از میدان آزادی شروع می شود و در حدود 1.5 کیلومتر طول دارد و به خیابان کوستاوا منتهی می شود. خیابان روستاولی اغلب به عنوان اصلی ترین خیابان تفلیس به شمار می رود زیرا ساختمان های دولتی، عمومی، فرهنگی و تجاری در نزدیکی این خیابان واقع شده اند.

در خیابان روستاولی پارلمان سابق گرجستان، تئاتر اپرای ملی گرجستان، تئاتر آکادمی دولتی روستاولی، آکادمی علوم گرجستان، کلیسای کاشوتی، موزه سیمون جاناشیا از گرجستان (بخشی از موزه ملی گرجستان) و هتل معروف بالتیمور تفلیس همه در خیابان روستاولی واقع شده اند.

در سال 1989، ده ها هزار گرجی در مجلس شورای اسلامی در خیابان روستاولی جمع شدند. حمله ی نیروهای ویژه شوروی، بسیاری از معترضین را در فاجعه 9 آوریل کشت.

در سال های 2007 و 2011 خیابان روستاولی محل تظاهرات ضد دولتی بود.  خیابان روستاولی قلب سیاسی و هنری و فرهنگی تفلیس است. اسم این خیابان از شاعر معروف گرجی یعنی شوتا روستاولی یکی از بزرگ ترین شاعران گرجی گرفته شده است.

خیابان روستاولی از خیابان های معروف در تفلیس

خیابان روستاولی تفلیس از خیابان های معروف در تفلیس

خیابان روستاولی از خیابان های معروف در تفلیس

خیابان روستاولی تفلیس از خیابان های معروف در تفلیس

نقشه خیابان روستاولی از خیابان های معروف در تفلیس

خیابان آقماشنبلی از خیابان های معروف در تفلیس

خیابان آقماشنبلی یکی از خیابان های معروف در قسمت تاریخی تفلیس است. این خیابان در گذشته نام های متفاوتی داشته است. در سال 1851 این خیابان به میخیل معروف بوده است و به خیابان پلخانوف در سال های پس از انقلاب روسیه 1988 – 1918 مشهور شد. در سال 2010 حدود هفتاد ساختمان از این خیابان بازسازی و سنگ فرش و چراغانی آن به کلی نوسازی شد. در خیابان آقماشنبلی رستوران ها، کافه ها و هتل های بسیاری وجود دارد.

 خیابان آقماشنبلی از خیابان های معروف تفلیس برای کسب و کار است. پیاده روی در خیابان آقماشنبلی بسیار مفرح و لذت بخش است. خیابان آقماشنبلی بسیار شیک و تمیز با ساختمان های نوساز بخشی از قسمت زیبای تفلیس را شامل می شود.خیابان آقماشنبلی در سمت چپ رودخانه کورا و از میدان سابورکن تا خیابان گیورگی سابادزه ادامه دارد. نام این خیابان متعلق به یکی از پادشاهان مهم گرجستان یعنی دیوید آقماشنبلی است  که به دیوید سازنده هم معروف است.

خیابان آقماشنبلی از خیابان های معروف در تفلیس
خیابان آقماشنبلی از خیابان های معروف در تفلیس
خیابان آقماشنبلی از خیابان های معروف در تفلیس
خیابان آقماشنبلی از خیابان های معروف در تفلیس

نقشه خیابان آقماشنبلی از خیابان های معروف تفلیس

 خیابان مرجانیشویلی از خیابان های معروف در تفلیس

خیابان مرجانیشویلی یکی از بی نظیرترین خیابان های تفلیس است. ساختمان های باشکوه و زیبایی به سبک اروپایی و بالکن های زیبا و رستوران های شیک و زیبا منظره قشنگی را در این خیابان ایجاد کرده اند.

در خیابان مرجانیشویلی، مترو مرجانیشویلی واقع شده است و خیابان مرجانیشویلی پر از مراکز خرید، رستوران و مغازه هایی برای تبدیل ارز است. خیابان مرجانیشویلی مکان زیبایی برای پیاده روی، خرید و غذا خوردن است. ساختمان تئاتر مرجانیشویلی در این خیابان قرار گرفته است. برای مشاهده عکس های بیشتر از این خیابان در تفلیس از صفحه خیابان مرجانیشویلی تفلیس دیدن کنید.

خیابان مرجان ایشویلی از خیابان های معروف در تفلیس
خیابان مرجانیشویلی از خیابان های معروف در تفلیس
خیابان مرجان ایشویلی از خیابان های معروف در تفلیس
خیابان مرجانیشویلی از خیابان های معروف در تفلیس
خیابان مرجان ایشویلی از خیابان های معروف تفلیس

تئاتر مرجانیشویلی در خیابان مرجانیشویلی

نقشه خیابان مرجانیشویلی از خیابان های معروف در تفلیس

خیابان شاردنی از خیابان های معروف در تفلیس

خیابان شاردنی یکی از زیباتزین خیابان های تفلیس است که حالت پیاده رو دارد و پر از کافه ها،نایت کلاب ها و رستوران های شیک است. این خیابان به مرکز شهر قدیمی تفلیس نزدیک است و در مقابل رستوران معروف سامیکیتنو و کلیسای متخی واقع شده است.

پیاده روی در خیابان شاردنی بسیار مفرح است. از خیابان شاردنی می توانید از پل صلح تفلیس و تئاتر گاباریدزه دیدن کنید. خیابان شاردنی از میدانی تفلیس شروع و انتهای خیابان شاردنی به خیابان سیونی می رسد. برای مشاهده تمام جاذبه های گردشگری تفلیس کلیک کنید. برای مشاهده عکس های بیشتر از خیابان شاردنی کلیک کنید.

خیابان شاردنی تفلیس یکی از خیابان های زنده در شب ها در قلب شهر قدیمی تفلیس است. کافه ها، بارها و رستوران ها تا دیر وقت باز هستند و مردم تفلیس و توریست ها از این فضای زنده و شاد لذت می برند. همچنین چند نایت کلاب هم در خیابان شاردنی تفلیس وجود دارد.

خیابان شاردنی از خیابان های معروف در تفلیس

خیابان مبله شاردنی از خیابان های معروف در تفلیس

خیابان شاردنی از خیابان های معروف در تفلیس

فضای مفرح خیابان شاردنی از خیابان های معروف در تفلیس

تئاتر گاباریزه در امتداد خیابان شاردنی از جاذبه های گردشگری تفلیس

تئاتر گاباریزه در امتداد خیابان شاردنی از جاذبه های گردشگری تفلیس

نقشه خیابان جان شاردنی از خیابان های معروف در تفلیس

خیابان چاوچاوادزه از خیابان های معروف در تفلیس

خیابان چاوچاوادزه یکی از خیابان های مهم تفلیس است که در محله ی واکه قرار گرفته است. در این خیابان سفارت های ایران، روسیه و اکراین قرار دارد، همچنین پارک زیبای واکه تفلیس، استادیوم فوتبال میخیل مسخی و فدراسیون فوتبال گرجستان هم در این خیابان واقع شده اند. نام این خیابان در گذشته بین سال های 1957-1935 به نام نیکو مار معروف بوده است.

نام امروزی خیابان چاوچاوادزه متعلق به یکی از بزرگ ترین نویسندگان گرجی یعنی ایلیا چاوچاوادزه است. چاوچاوادزه حقوقدان، شاعر، رمان نویس، ناشر، فیلسوف و مهم‌ترین رجل گرجی سدهٔ نوزدهم و رهبر جنبش آزادی خواه ملی گرجستان است. چاوچاوادزه از مهمترین چهره‌های گرجستان است که در سال ۱۹۸۷ از سوی کلیسای ارتدکس گرجی به درجه قدیسی رسید. گرجی‌ها از او به عنوان «پدر، سرزمین پدری» یاد می‌کنند.

خیابان چاوچاوادزه از خیابان های معروف در تفلیس
خیابان چاوچاوادزه از خیابان های معروف در تفلیس

پارک واکه تفلیس در خیابان چاوچاوادزه از خیابان های معروف در تفلیس

نقشه خیابان چاوچاوادزه از خیابان های معروف در تفلیس

ویدویی از خیابان های معروف تفلیس – اسم هر خیابان با حروف لاتین با حاشیه آبی نوشته شده است

error: Content is protected.