Famous streets in Tbilisi – خیابان های معروف در تفلیس

خیابان های معروف در تفلیس شامل خیابان های روستاولی، خیابان آقماشنبلی، خیابان مرجانیشویلی، خیابان شاردنی و خیابان چاوچاوادزه است که ما در این مطلب به صورت مختصر درباره آن ها توضیح داده ایم.

خیابان روستاولی

خیابان روستاولی یکی از معروف ترین و با شکوه ترین خیابان های تفلیس است که در گذشته به خیابان گلووین شهرت داشته است. این خیابان از میدان آزادی شروع می شود و در حدود 1.5 کیلومتر طول دارد و به خیابان کوستاوا منتهی می شود. خیابان روستاولی اغلب به عنوان اصلی ترین خیابان تفلیس به شمار می رود زیرا ساختمان های دولتی، عمومی، فرهنگی و تجاری در نزدیکی این خیابان واقع شده اند. پارلمان سابق گرجستان، تئاتر اپرای ملی گرجستان، تئاتر آکادمی دولتی روستاولی، آکادمی علوم گرجستان، کلیسای کاشوتی، موزه سیمون جاناشیا از گرجستان (بخشی از موزه ملی گرجستان) و هتل معروف بالتیمور تفلیس همه در خیابان روستاولی واقع شده اند. در سال 1989، ده ها هزار گرجی در مجلس شورای اسلامی در خیابان روستاولی جمع شدند. حمله ی نیروهای ویژه شوروی، بسیاری از معترضین را در فاجعه 9 آوریل کشت. در سال های 2007 و 2011 خیابان روستاولی محل تظاهرات ضد دولتی بود.  خیابان روستاولی قلب سیاسی و هنری و فرهنگی تفلیس است. اسم این خیابان از شاعر معروف گرجی یعنی شوتا روستاولی یکی از بزرگ ترین شاعران گرجی گرفته شده است.

خیابان روستاولی

خیابان آقماشنبلی

خیابان آقماشنبلی یکی از خیابان های معروف در قسمت تاریخی تفلیس است. این خیابان در گذشته نام های متفاوتی داشته است. در سال 1851 این خیابان به میخیل معروف بوده است و به خیابان پلخانوف در سال های پس از انقلاب روسیه 1988 – 1918 مشهور شد. در سال 2010 حدود هفتاد ساختمان از این خیابان بازسازی و سنگ فرش و چراغانی آن به کلی نوسازی شد. خیابان آقماشنبلی در سمت چپ رودخانه کورا و از میدان سابورکن تا خیابان گیورگی سابادزه ادامه دارد. نام این خیابان متعلق به یکی از پادشاهان مهم گرجستان یعنی دیوید آقماشنبلی است  که به دیوید سازنده هم معروف است.

خیابان آقماشنبلی

خیابان مرجانیشویلی

خیابان مرجانیشویلی یکی از بی نظیرترین خیابان های تفلیس است. ساختمان های باشکوه و زیبایی به سبک اروپایی و بالکن های زیبا و رستوران های شیک و زیبا منظره قشنگی را در این خیابان ایجاد کرده اند. مترو مرجانیشویلی در این خیابان واقع شده است و این خیابان پر از مراکز خرید، رستوران و مغازه هایی برای تبدیل ارز است. خیابان مرجانیشویلی مکان زیبایی برای پیاده روی، خرید و غذا خوردن است.

خیابان مرجان ایشویلی

خیابان شاردنی

خیابان شاردنی یکی از زیباتزین خیابان های تفلیس است که حالت پیاده رو دارد و پر از کافه ها و رستوران های شیک است. این خیابان به مرکز شهر قدیمی تفلیس نزدیک است و در مقابل رستوران معروف سامیکیتنو و کلیسای متخی واقع شده است.

خیابان شاردنی

خیابان چاوچاوادزه

خیابان چاوچاوادزه یکی از خیابان های مهم تفلیس است که در محله ی واکه قرار گرفته است. در این خیابان سفارت های ایران، روسیه و اکراین قرار دارد، همچنین پارک زیبای واکه، استادیوم فوتبال میخیل مسخی و فدراسیون فوتبال گرجستان هم در این خیابان واقع شده اند. نام این خیابان در گذشته بین سال های 1957-1935 به نام نیکو مار معروف بوده است. نام امروزی خیابان چاوچاوادزه متعلق به یکی از بزرگ ترین نویسندگان گرجی یعنی ایلیا چاوچاوادزه است. چاوچاوادزه حقوقدان، شاعر، رمان نویس، ناشر، فیلسوف و مهم‌ترین رجل گرجی سدهٔ نوزدهم و رهبر جنبش آزادی خواه ملی گرجستان است. چاوچاوادزه از مهمترین چهره‌های گرجستان است که در سال ۱۹۸۷ از سوی کلیسای ارتدکس گرجی به درجه قدیسی رسید. گرجی‌ها از او به عنوان «پدر، سرزمین پدری» یاد می‌کنند.

خیابان چاوچاوادزه

اگه از این خیابون های زیبای تفلیس لذت بردین و خواستین تمام این خیابون ها رو در یک روز بگردید می تونید با لک لک تور تماس بگیرید. ما از درب هتل شما با ماشین اختصاصی در خدمتیم.