قله های معروف در گرجستان

قله های معروف در گرجستان از ارتفاع 3840 متر تا 5201 متر است  که ما در این مطلب به صورت مختصر درباره آن ها توضیح داده ایم. گرجستان کشوری کوهستانی است که رشته کوه های قفقاز هم از آن می گذرد. کوه ها و کوهستان ها در گرجستان از جاذبه های کشور گرجستان برای طبیعت گردان و کوهنوردان سراسر دنیاست.

قله شخارا از قله های معروف در گرجستان

قله شخارا بالاترین نقطه در کشور گرجستان با ارتفاع 5201 متر است. شخارا در ناحیه سوانتی در امتداد مرز روسیه قرار دارد و در 88 کیلومتری شمال شهر کوتایسی، دومین شهر بزرگ گرجستان است. قله شخارا در بخش مرکزی کوه های قفقاز و در جنوب شرق کوه البروس، بلندترین کوه اروپا قرار دارد. کوه های شخارا از دهکده های تاریخی اوشگولی قابل مشاهده است.

قله شخارا

قله کازبک از قله های معروف در گرجستان

قله کازبک، یک آتشفشان چینه‌ای خفته و یکی از کوه های اصلی رشته کوه های قفقاز، واقع در مرز ناحیه کازبگی و اوستیای شمالی-آلانیا در جمهوری روسیه است. قله کازبک 5033 مترارتفاع دارد.  قله کازبک سومین قله بلند در گرجستان (پس از کوه شخارا و جانگا) و هفتمین قله بلند در رشته کوه های قفقاز است. قله کازبک همچنین دومین قله بلند آتشفشانی در قفقاز پس از قله البروس در روسیه است. قله کازبک مستقر در غرب شهر استپانسمیندا (شهر کازبگی) است و برجسته ترین نقطه جغرافیایی این منطقه است. کوه کازبک بلند ترین قله شرقی گرجستان است. نام این قله در گرجستان مکینوارتسوری (Mqinvartsveri) به معنی “قله یخی” است.

قله کازبک

قله تتنولدی از قله های معروف گرجستان

قله تتلولدی برجسته ترین قله در بخش مرکزی رشته کوه های قفقاز است که در منطقه سوانتی گرجستان واقع شده است. قله تتلولدی 4858 مترارتفاع دارد و در زبان گرجی تتنولدی به معنی کوه سفید است. بر اساس اکثر منابع، قله تتلولدی دهمین قله بلند رشته کوه های قفقاز است. دامنه های کوه تتنولدی به طور کلی بیش از 3000 متر ارتفاع دارند. برجسته ترین یخچال کوهی قله تتنولدی یخچال عظیم ادیشی (Adishi) نامیده می شود. قله تتنولدی اولین بار در سال 1896 توسط داگلاس فرشفیلد صعود شد. پیست اسکی تتنولدی در زمستان سال 2016 – 2015 مورد استفاده قرار گرفته است.

قله کازبک

قله تتنولدی از قله های معروف در گرجستان

قله کازبک

یخچال کوهی قله تتنولدی – یخچال عظیم ادیشی در منطقه سوانتی در گرجستان

قله اوشبا از قله های معروف در گرجستان

اوشبا یکی از مشهورترین قله های کوه قفقاز است. این قله در منطقه سوانتی گرجستان واقع شده است و 4710 متر ارتفاع دارد. اوشبا در جنوب مرز روسیه واقع شده است. اگر چه در 10 قله بلند قفقاز رتبه بندی نشده است، اوشبا به خاطر شکل دوقلوی مخروطی آن به عنوان ماترهورن (Matterhorn) قفقاز شناخته شده است. ماترهورن کشنده ترین قله در رشته کوه های آلپ است که در مرز ایتالیا و سوئیس واقع شده است. اوشبا با توجه به مشخصات شیب دار و آب و هوای ناپایدار، توسط بسیاری از کوهنوردان به عنوان سخت ترین صعود قفقاز در نظر گرفته می شود.

قله اوشبا

کوه های چائوخی از کوه های گرجستان

کوه های چائوخی یکی ازعظیم ترین سلسسه کوه های قفقاز مرکزی است که در شرق گرجستان در مرز سه منطقه گرجستان یعنی خوی، خوشورتی و گوداماکاری واقع شده است. کوه های چائوخی یک توده سنگی مجزا با دو یخچال است. چائوخی یکی از محبوب ترین مناطق کوهنوردی و پیاده روی در گرجستان است که از 3300 تا 3700 متر ارتفاع دارد. کوهنوردان این کوه ها را “Dalmatian of Caucasus” می نامند. بالاترین قله چائوخی  3842.5 متر ارتفاع دارد. این مکان، که توسط کوه ها و سنگ های خیره کننده ای از سه طرف احاطه شده است، به لطف قله های مختلف خود، کوهنوردان مبتدی و یا کوهنوردان حرفه ای را به خودش جلب کرده است.

کوه های چائوخی

آشنایی با گوشه و کنار کشور گرجستان

مطالب مفید برای طبیعت گردان

مطالب پر طرفدار درباره کشور گرجستان

آشنایی با هتل های کشور گرجستان

آشنایی با شهر های کشور گرجستان

error: Content is protected.