کلیساهای خاص در تفلیس

کلیساهای خاص در تفلیس، کلیساهایی هستند که معماری و نوع مذهب در آن ها با عمده کلیساهای تفلیس فرق دارد، در این مطلب ما به طور مختصر سه تای آن ها را معرفی کرده ایم.

کلیسای کاتولیک سنت آپوستل پیتر و پائول

این کلیسا بین سالهای 1870 و 1877 به دستور و حمایت مالی کشیش لهستانی کنستانتین زوبالاشویلی، یکی از اعضای مهم جامعه کاتولیک در گرجستان ساخته شد. این  کلیسا بر اساس طرح معمار آلبرت زالتسمان ساخته شد و این کلیسا از سبک باروک قدیمی تر است که مشابه کلیساهای رومی است.

رنگ زرد در این کلیسا هم در تزئینات داخلی و هم در تزئینات خارجی بسیار به کار رفته است. در داخل کلیسا نیمکت های چوبی زیبایی برای دعا و نیایش به صورت ردیف درکنار هم قرار گرفته اند و در دو طرف محراب کلیسا یک مجسمه از سنت پائول و یک مجسمه از سنت پیتر وجود دارد. این کلیسا دارای مکانی برای اعتراف است که در کیساهای ارمنی و گرجی عموما وجود ندارد.

پله های چوبی در یک طرف کلیسا به سمت مکانی است که برای نواختن موسیقی مذهبی به کار می رود. این آلات موسیقی بسیار خاص هستند و صدای آن ها بسیار گوش نواز است. تمام پله ها و نیمکت ها و محل اعتراف از چوب قهوه ای پررنگ ساخته شده اند و مکانی برای روشن کردن شمع در این کلیسای کاتولیک در تفلیس وجود ندارد.

کلیسای کاتولیک سنت آپوستل پیتر و پائول

کلیسای کاتولیک سنت آپوستل پیتر و پائول در تفلیس

کلیسای کاتولیک سنت آپوستل پیتر و پائول در تفلیس در نقشه

کلیسای روسی سنت جان از کلیساهای خاص در تفلیس

 کلیسای ارتدکس سنت جان روسی در چند متر دور از صومعه آبی (صومعه لرجی) واقع شده است. این کلیسای ارتدکس روسی در سال 1901-1898 با دستور فرماندار روسی گولیسین ساخته شد. رنگ دیوارهای خارجی بنای این کلیسا به سبک کلیساهای روسی است که به قرن هجدهم میلادی برمی گردد.

این کلیسا دارای چهار ورودی متقارن در شرق و غرب دیوارهای جنوبی و شمالی می باشد. کلیسای ارتدکس سنت جان روسی دارای چهار گنبد مرکزی است که با طاق های نازکی استوار شده اند.

برج ناقوس این کلیسا با سقف مخروطی درقسمت غربی کلیسا قرار گرفته است. تکه ای از آرامگاه مسیح که توسط لئونید تلایاکوف (معاون کل قوای روسیه)، تقدیس شده است در کلیسای ارتدکس سنت جان روسی قرار دارد.

کلیسای ارتدکس روسی سنت جان

کلیسای روسی سنت جان در تفلیس

کلیسای روسی سنت جان در تفلیس در نقشه

کلیسای ارتدکس ارمنی سنت جرج از کلیساهای خاص در تفلیس

بر طبق نظر مورخان ارمنی،  کلیسای ارمنی سنت جرج در سال 1251 تأسیس شده است. این تاریخ براساس یک کتیبه عربی در یک چلیپاسنگ ،  پیشنهاد شد  که در حیاط غربی کلیسا وجود دارد. با توجه به نظر حوانس ارزنکاتسی (Hovhannes Erznkatsi) مترجم و مورخ ارمنی قرن 13th، این کلیسا توسط شاهزاده امک (Umek)  ساخته شده است.

به گفته ژان میشل تیری( یک مورخ فرانسوی)، امک یک بازرگان ثروتمند بود که در تفلیس سکونت داشت و با شاهزاده خانم واحتانجیان، دختر حسن جلال واحتانجیان، شاهزاده بزرگ خاچن (دوران پادشاهی 61-1214)، ازدواج کرد.  با این حال، سرپرست کلیسای رسالت ارمنی در وب سایت گرجستان ادعا می کند که کلیسا مدت ها قبل از قرن 13 میلادی وجود داشته است و ارزنکاتسی اشاره کرده که امک آن را بازسازی کرده است.

این کلیسا در طی سال ها ویران و بازسازی شده است.  کلیسای ارمنی سنت جرج یکی از کلیساهای مهم برای ارامنه در گرجستان محسوب می شود. تازه ترین بازسازی این کلیسای ارمنی توسط روبرت وردانیان، بازرگان روسی-ارمنی در سال 2012 آغاز شد.

بازسازی این کلیسا توسط کمک های اهداکنندگان، در حدود 3.5 میلیون دلار بوده است که در سال 2015 تکمیل شد. کلیسای ارمنی سنت جرج در 31 اکتبر 2015 توسط  گارگین دوم (Catholicos Karekin II)، رئیس کلیسای ارمنی تقدیس شد. این مراسم با حضور سرژ سارگسین رئیس جمهور ارمنستان و ایوانیشویلی برگزار شد.

کلیسای ارتدکس ارمنی سنت جرج

کلیسای ارتدکس ارمنی سنت جان در تفلیس

کلیسای ارتدکس ارمنی سنت جان در تفلیس در نقشه

آشنایی با گوشه و کنار کشور گرجستان

آشنایی با هتل های شهر تفلیس گرجستان

آشنایی با شهرهای کشور گرجستان

مطالب پر طرفدار درباره کشور گرجستان

error: Content is protected.