کلیساهای معروف ارمنستان

ارمنستان سرزمینی باستانی با کلیساهای بی شمار باستانی است که به خاطر سبک، شکل ساخت، ابعاد و اندازه در میراث چهانی یونسکو ثبت شده اند. تعدادی از کلیساهای باستانی و زیبای ارمنستان که شما را به یاد امپراطوری رومیان هم خواهد انداخت در شمال غربی این کشور در نزدیکی مرز گرجستان در روستای لوری (Lori) با فاصله های کم قرار گرفته اند. اسامی این کلیساها هاغارتسین، کلیسای گُشاوانک، کلیسای سوانک، کلیسای هقپات، کلیسای سناحین، کلیسای ادزون و کلیسای آخلاتا استو

کلیسای هاغارتسین از کلیساهای معروف ارمنستان

مجموعه های کلیساهای هاغارتسین در روستای دلیجان در شمال غربی ارمنستان قرار گرفته است. کلیسای هاغارتسین در قرن 13 میلادی ساخته شده است. با توجه به بررسی های انجام شده احتمالا این کلیسا بین قرن های 13-11 میلادی ساخته شده است. بر اساس افسانه ها عقابی بر بلندای این کلیسا پرواز می کرد و نام این کلیسا هم از این عقاب گرفته شد. حق در زبان ارمنی به معنی بازی کردن و آرتسین به معنای عقاب است.

کلیساهای معروف ارمنستان

کلیسای هاغارتسین از کلیساهای معروف ارمنستان

کلیسای هاغارتسین از کلیساهای ارمنستان در نقشه

کلیسای گشوانک از کلیساهای معروف ارمنستان

کلیسای گشوانک کلیسایی قدیمی متعلق به قرن 12 و 13 میلادی است که در دهکده گوش در شهرستان تاووش قرار گرفته است. امروزه کلیسای گشوانک یک مرکز مذهبی کارآمد نیست، اگرچه یک مقصد توریستی مشهور باقی مانده است و اخیرا برخی از بازسازی هایی را تجربه کرده است. این ترمیم ها توسط یک فرد مسللمان از امارات متحده عربی تامین می شود، به دلیلی که به طور کامل شناخته نشده است. کلیسای گشوانک به صورت چشمگیر در وضعیت نسبتا خوبی باقی مانده است.

کلیساهای معروف ارمنستان

کلیسای گشوانک از کلیساهای ارمنستان در نقشه

کلیساهای معروف ارمنستان

داخل کلیسای گشوانک از کلیساهای معروف ارمنستان

 کلیسای گشوانک از کلیساهای معروف ارمنستان در نقشه

کلیسای سواناوانک از کلیساهای معروف ارمنستان

با توجه به یک کتیبه در یکی از کلیساها، کلیسای سواناوانک Sevanavank در سال 874 توسط شاهزاده مریم، دختر آشوت اول (که یک دهه بعد یک پادشاه شد) ساخته شد. در آن زمان، ارمنستان هنوز در تلاش بود تا خود را از حکومت عرب ها آزاد کند. کلیسای سواناوانک، کلیسای سخت گیری بود، زیرا عمدتا برای راهبان اچمیادزین که گناهکار بودند، اختصاص داده شده بود.

کلیساهای معروف ارمنستان

کلیسای سواناوانک از کلیساهای معروف ارمنستان

 کلیسای سواناوانک از کلیساهای معروف ارمنستان در نقشه

دریاچه بی نظیر سوان در کنار کلیسای سواناوانک

دریاچه سوان در ارمنستان از بزرگترین منابع آبی در ارمنستان و منطقه قفقاز است. این یکی از بزرگترین دریاچه های آب های زیرزمینی با ارتفاع بالاست که (Alpine) در اوراسیا قرار دارد. این دریاچه در استان گغارکونیک واقع شده و در ارتفاع 1900 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. سطح کل حوضه  آب آن حدود 5،000 کیلومتر مربع است که میزان 1/6 مساحت سرزمین ارمنستان را تشکیل می دهد. خود مساحت دریاچه سوان 1224 کیلومتر مربع  است و حجم آن 32.8 کیلومتر است. دریاچه سوان توسط 28 رودخانه ها و آبریز پر می شود. تنها 10 درصد از آب ورودی رودخانه هزادان تخلیه می شود، در حالی که 90 درصد باقی مانده تبخیر می شود.

دریاچه سوان

دریاچه سوان مشهورترین دریاچه ارمنستان

 دریاچه سوان مشهورترین دریاچه ارمنستان در نقشه

فیلمی از دریاچه سوان مشهورترین دریاچه ارمنستان

کلیسای هقپات از کلیساهای معروف ارمنستان

کلیسای هقپات، که به عنوان هقپاتاوانک هم شناخته می شود یک مجموعه ای از کلیساهای قرون وسطی در هقپات ارمنستان است. کلیسای هقپات توسط ملکه خسرووانایش، همسر پادشاه بگراتید آشوت سوم، احتمالا در سال 976 تأسیس شده است. کلیسای مجاور در ساناهین هم در همان زمان ساخته شده است.

کلیساهای معروف ارمنستان

 کلیسای هقپات از کلیساهای ارمنستان

 کلیسای هقپات از کلیساهای ارمنستان در نقشه

کلیسای سناحین از کلیساهای معروف ارمنستان

کلیسای ساناحین صومعه ارمنی است که در قرن دهم در استان لری ارمنستان تاسیس شده است. نام ساناحین به معنای واقعی کلمه از ارمنی به عنوان “این یکی قدیمی تر از آن یکی” است،گرفته شده که احتمالا ادعا می کند که در همسایگی کلیسای هقپات کلیسای قدیمی تر دیگری همچون ساناحین وجود دارد.

کلیساهای معروف ارمنستان

 کلیسای ساناحین از کلیساهای ارمنستان در نقشه

 کلیسای ساناحین از کلیساهای ارمنستان در نقشه

کلیسای ادزون از کلیساهای معروف ارمنستان

کلیسای ادزون یکی از قدیمی ترین کلیساهای ارمنستان است که بین قرن های پنجم تا هفتم میلادی ساخته شده است. اولین کلیسا در این محل در قرن ششم ظاهر شد. ظاهرا در قرن هشتم توسط هووانس ادزونتسی سوم که به عنوان پدر مسیحی کاتولیک بین سال های 717 و 728 میلادی به این کلیسا خدمت می کرد، بازسازی شد. نام این کلیسا هم به خاطر زحمات پدر ادزونتسی، ادزون نامگذاری شد. رنگ صورتی به کار رفته در سنگ های این کلیسا آن را از دیگر کلیساهای همسایه اش منحصر کرده است.

کلیساهای معروف ارمنستان

کلیسای ادزون از کلیساهای ارمنستان

 کلیسای ادزون از کلیساهای ارمنستان در نقشه

کلیسای آختالا از کلیساهای معروف ارمنستان

کلیسای آختالا به نام های مختلفی شناخته می شود که یکی از آن ها کلیسای معدن مس است. کلیسای آختالا در حال حاضر غیر فعال است. این کلیسا در قرن دهم میلادی ساخته شده است و اطراف آن را قلعه ای احاطه کرده است. این قلعه نقش مهمی در حفاظت از مناطق شمال غربی ارمنستان (گوگارک) ایفا کرد و یکی از بهترین مناطق حفاظت شده در ارمنستان است. کلیسای آختالا به خاطر نقاشی های بسیار هنری خود که دیوارهای داخل، پارتیشن ها و ستون های  ساختمان را پوشش می دهد، بسیار مشهور است. همچنین شکل خاص و کم ارتفاع گنبد کلیسای آختالا هم از ویژگی های منحصر به فرد این کلیسا به شمار می رود.

کلیساهای معروف ارمنستان

 کلیسای آختالا از کلیساهای ارمنستان

 کلیسای آختالا از کلیساهای ارمنستان در نقشه

error: Content is protected.