مکان های دیدنی تفلیس به طور کامل

تفلیس شهری کهن با جاذبه های باستانی و تاریخی از جذاب ترین پایتخت های دنیا به شمار می رود. از مهمترین جاذبه های گردشگری تفلیس می توان حمام های سولفور، کلیسای متخی، کلیسای سامبا، مسجد جامع تفلیس، تندیس مادر گرجستان، قلعه ناریکالا، پل صلح تفلیس، کلیسا سیونی تفلیس و فونیکولار تفلیس نام برد.

محله باستانی آبانوتوبانی و حمام های سولفور تفلیس

محله آبانوتوبانی یک محله بسیار قدیمی در تفلیس است که در نزدیکی حمام های سولفور و در کنار رود کورا قرار گرفته است. در این محله تفلیس، بیشترین جاذبه های تفلیس قرار دارد و بیشترین تعداد هتل ها و مهمان خانه ها هم در این محله قرار دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محله های معروف تفلیس از این صفحه بازدید کنید.

حمام های سولفور

مسجد دو محراب تفلیس – مسجد جامع تفلیس  

مسجد جامع تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس است که در زمان امپراطوری عثمانی ها در سال های 1735-1723 ساخته شد که دراواسط همان سده به دست نادر شاه تخریب شد. این مسجد در سال های 1851-1846 با پروژه معمار ایتالیايی Jovanni Scoudier بازسازی شد اما دوباره در اواخر قرن نوزدهم  تخریب شد تا اینکه درنهایت مسجد کنونی در این مکان دوباره ساخته شد. مسجد جامع تفلیس در شهر قدیمی تفلیس در کنار دیگر جاذبه های مهم تفلیس قرار گرفته است.

 مسجد دو محراب تفلیس

قلعه ناریکالا تفلیس – شوریس تسیخه (Suris Tsikhe) 

قلعه ناریکالا از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس است که حدودا در قرن چهارم میلادی، یعنی در حدود 1700 سال پیش روی کوه متاتسمیندا بنا شده است. سبک ساخت این قلعه به خاطر داشتن ارگ های آن به قلعه های ایرانی شباهت دارد، اما اسناد محکمی درباره سازندگان اولیه آن در دسترس نیست. برای مشاهده عکس های بیشتر از قلعه ناریکالا می توانید از مطلب نارین قلعه تفلیس گرجستان دیدن کنید.

قلعه ناریکالا تفلیس

کلیسای متخی و بنای یادبود پادشاه واختانگ گرگاسالی

کلیسای متخی که از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس است، در ساحل سمت چپ رودخانه متکواری، بر لبه صخره ای، کنار پل متخی قرار گرفته است، توسط پادشاه گرجستان سنت دیمیتری تاودادبلی دوم (St Demetre II Tavdadebuli)، بین سال های 1278-1284 ساخته شده است.

کلیسای متخی و بنای یادبود پادشاه واختانگ گرگاسالی

کلیسای آنچیسخاتی مریم مقدس

کلیسای آنچیسختی مریم مقدس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، یکی از قدیمی ترین کلیساهای خاص در تفلیس است که در قرن ششم میلادی (حدود 1500 سال پیش) توسط پادشاه داچی (Dachi) از ایبریا (Iberia) (حدود 534-522) ساخته شده است.

کلیسای آنچیسخاتی مریم مقدس

کلیسای سیونی تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

کلیسای جامع اسقف اعظم یا همان کلیسای سیونی از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس در گرجستان است که در قرن ششم و هفتم ساخته شد، اما بعدا توسط مهاجمان خارجی نابود شد و چندین بار دیگر بازسازی شد. کلیسای سیونی تفلیس از کلیساهای مهم تفلیس است که در نزدیکی خیابان شاردنی تفلیس قرار گرفته است.
کلیسای سیونی تفلیس

کلیسای جامع تثلیث تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

کلیسای سامبا تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، بزرگترین نماد کلیسای ارتدوکس گرجستان پس از اتحاد جماهیر شوروی بر روی تپه های سنت ایلیا است. ساخت کلیسای سامبا  که در شب و روز ناپدید نمی شود، در سال 2004 پس از یک دهه به اتمام رسید. برای مشاهده عکس های بیشتر از این کلیسا می توانید از مطلب کلیسای جامع تثلیث تفلیس معروف به کلیسای سامبا دیدن کنید.
کلیسای جامع تثلیث تفلیس

برای مطالعه درباره جاذبه های گردشگری و تفریحی تفلیس روی لینک کلیک کنید.

تندیس کارتلیس ددا – تندیس مادر گرجستان 

یادبود کارتلیس ددا مادر گرجستان از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، بر فراز تپه های سولولاکی نمادی از قدرت و مهمان نوازی گرجستان به حساب می آید. تندیس مادر گرجستان بعد از جنگ جهانی دوم در سال 1958 توسط مجسمه ساز معروف Elguja Amashukeli طراحی و به مناسبت جشن هزار و پانصد سالگی شهر تفلیس رونمایی شد.

تندیس کارتلیس ددا

 پل صلح تفلیس

پل صلح تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، یک پل کمانی شکل شیشه ای است که بر روی رودخانه کورا(متکواری) فقط برای عابران ساخته شده است و از این جنبه پیاده روی در این مکان بسیار فرح بخش است. این سازه مدرن توسط معمار ایتالیایی Michele De Lucchi طراحی شده و در تاریخ 6 مه 2010 به طور رسمی افتتاح شد. برای مشاهده عکس های بیشتر از این پل زیبا و مدرن می توانید از مطلب پل صلح تفلیس دیدن کنید.

پل صلح تفلیس

شهربازی تفلیس – پارک متاتسمیندا- فونیکولار تفلیس 

راه آهن فونیکولاراز جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، در سال 1905 بر روی تپه متاتسمیندا احداث شد. محبوبیت فونیکولار زمانی افزایش یافت که پارک تفریحی و شهر بازی متاتسمیندا هم در سال 1930 بر روی تپه متاتسمیندا ساخته شد.  برای مشاهده عکس های بیشتر از این پارک مهیج و زیبا می توانید از مطلب پارک متاتسمیندا و فونیکولارتفلیس گرجستان دیدن کنید.

شهربازی تفلیس

باغ ملی بوتانیکال تفلیس 

باغ ملی بوتانیکال تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس است که قبلا به باغ گیاه شناسی تفلیس معروف بود، یک نهاد حفاظت پژوهشی، فرهنگی-آموزشی و طبیعی در گرجستان است. این باغ در حومه قلعه ناریکالا تفلیس است که 161 هکتار مساحت دارد. این باغ در حومه قلعه ناریکالا در تفلیس است که 161 هکتار مساحت دارد و دارای مجموعه ای از بیش 4500 گروه گیاهی است. مجموعه باغ  ملی بوتانیکال تفلیس، شامل گیاهانی از منطقه قفقاز، چین، هیمالیا، ژاپن، آمریکای شمالی، ترکیه، سیبری و مدیترانه است.

 باغ ملی بوتانیکال تفلیس - باغ گیاه شناسی ملی گرجستان

پارک واکه تفلیس 

پارک واکه از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، یک پارک عمومی به مساحت 200 هکتار است که در سال 1946 افتتاح شد. این پارک محل مناسبی برای پیاده روی، دوچرخه سواری و فعالیت های ورزشی است. برای مشاهده عکس های بیشتر از این پارک زیبا می توانید از مطلب پارک واکه تفلیس گرجستان دیدن کنید.

پارک واکه تفلیس

دریاچه لاک پشت تفلیس 

دریاچه لاک پشت از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، حدودا در سه کیلومتری واکه پارک، در ارتقاع 700 متری از سطح دریا درسراشیبی تپه های جنگلی متاتسمیندا واقع شده است. این دریاچه از رودخانه وارازیس خوی (Varazis-Khevi .از شاخه های رود کورا) بوجود آمده است.

دریاچه لاک پشت تفلیس

دریاچه لیسی در تفلیس 

دریاچه لیسی از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، ازمناطق تفریحی در قلمرو تفلیس و راحت ترین مکان برای گذراندن اوقات فراغت برای ساکنان شهر و گردشگران است. دریاچه دارای شرایط آب و هوایی مطلوب و آب گرم است. برای مشاهده عکس های بیشتر از دریاچه لیسی در تفلیس از مطلب دریاچه لیسی تفلیس بازدید کنید.

دریاچه لیسی در تفلیس

موزه فضای باز اتنوگرافی تفلیس 

موزه فضای باز اتنوگرافی تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، واقع در غرب دریاچه لاک پشت بر روی یک تپه مشرف به منطقه واکه، در تفلیس واقع شده است. موزه فضای باز اتنوگرافی تفلیس اساسا به شکل یک روستای تاریخی طراحی شده که در آن نمونه هایی از انواع خانه های سنگی و آجری و چوبی از مناطق شرقی و غربی گرجستان است.

موزه فضای باز اتنوگرافی تفلیس

تئاتر گابریادزه تفلیس 

تئاتر گابریادزه تفلیس از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس، در سال 1981 توسط هنرمند سرشناس گرجی به نام آقای رزو گابریادزه تاسیس شد. تولیدات آقای رزو گابریادزه از “آلفرد و ویولتا”، “پاییز بهار ما”، “رامونا” و “نبرد استالینگراد” تئاتر را به شهرت جهانی رساند.

تئاتر گابریادزه تفلیس

برای مطالعه بیشتر درباره جاذبه های گردشگری و تفریحی تفلیس روی لینک کلیک کنید.

آشنایی با هتل های کشور گرجستان

آشنایی با شهرهای کشور گرجستان

مطالب پر طرفدار درباره کشور گرجستان

error: Content is protected.