جاذبه های گردشگری باتومی به طور کامل

از جاذبه های گردشگری باتومی و دیدنی های باتومی گرجستان می توان به پارک میراکل، پارک 6 می، دلفین آریوم، میدان اروپا، بوتانیکال گاردن باتومی، مجسمه مدئا، پیازا تفلیس، مسجد باتومی، میدان تئاتر، برج چاچا، مجسمه علی و نینو، ساعت استرونومی باتومی، کلیسای یونانی باتومی، کلیسای باروک مادر مقدس باتومی، کنیسه یهودیان باتومی، تفلیس مال، آکواپارک باتومی، تله کابین آرگو باتومی، بلوار باتومی، فانوس دریایی باتومی، لنگرگاه باتومی و برج الفبا باتومی نام برد.

بوتانیکال گاردن باتومی از جاذبه های گردشگری باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی یا بوتانیکال گاردن باتومی از جاذبه های گردشگری گرجستان، منطقه ای به مساحت 108 هکتار زمین است که در 9 کیلومتری شمال شهر باتومی ( پایتخت جمهوری خودمختار آدجارا، گرجستان) قرار گرفته است. این باغ در اتحاد جماهیر شوروی سابق یکی از بزرگترین باغ های گیاه شناسی بوده است.

بوتانیکال گاردن باتومی
بوتانیکال گاردن باتومی

کلیسای یونانی سنت نیکلاس از جاذبه های گردشگری باتومی

در سال 1865، یونانی ها شروع به ساخت یک معبد در زمین های اهدا شده توسط ایلیا افرمدی( Ilya Efremidi) کردند. پول برای ساخت معبد توسط کلیساها تامین شد. معبد نه تنها یک ساختمان فرهنگی بود بلکه محل زندگی جامعه یونانی باتومی بود. از سال 1894 تا 1898، مدارس دخترانه و پسرانه و همچنین این کلیسا دارای یکی از بهترین گروه های کر در باتومی بود. در اوایل قرن بیستم، یونانیان از جزیره خیروس (Khiros) کلیسا را با نمادهای سنت نیکلاس، ماریا و سنت جورج تطهیر کردند. دوره ساخت و ساز این کلیسا در یک کتیبه در خود این کلیسا 1871-1876 نوشته شده است.

کلیسای یونانی سنت نیکلاس
 کلیسای یونانی سنت نیکلاس

میدان پیازا باتومی از جاذبه های گردشگری باتومی

میدان پیازا باتومی یکی از جاذبه های شهر باتومی است که دارای یک برج هتل زیبا به همین نام پیازا نیز است. برج هتل پیازا که تقریبا از همه کوچه پس کوچه های باتومی در مرکز شهر قدیمی باتومی قابل رویت است روبه روی کلیسای یونانی سنت نیکلاس واقع شده است. فضای مفرح میدان پیازا در باتومی از میدان های تاریخی در اروپا برگرفته شده است.

جاذبه های گردشگری باتومی - پیازا باتومی
جاذبه های گردشگری باتومی - پیازا باتومی

میدان پیازا باتومی از جاذبه های گردشگری باتومی

میدان اروپا یکی از جذاب ترین میدان های شهر باتومی در کشور گرجستان است که سبک معماری های اروپایی را یاد آور می شود. فواره موزیکال، ساعت نجومی و مجسمه میدیا در این میدان قرار گرفته است. مِدِئا یا میدیا (به یونانی: Μήδεια)، نام زنی در اسطوره‌ها و داستان‌های یونانی است که از اهالی منطقه کولخیس در گرجستان بود. او یکی از برترین ساحرین جهان باستان و طرفدار هکاته بود. مدئا دختر آئیتس پادشاه کولخیس و ایدویا، نوهٔ هلیوس، ایزد خورشید و بعدها همسر پهلوان نامدار یونانی یاسون بود که از او صاحب دو فرزند به نام‌های مرمروس و فرس شد.

جاذبه های گردشگری باتومی - میدان اروپا
جاذبه های گردشگری باتومی - میدان اروپا
جاذبه های گردشگری باتومی - میدان اروپا

برج الفبا باتومی از جاذبه های گردشگری باتومی

برج الفبای باتومی (گرجی: ანბანის კოშკი) سازه ای به طول 130 متر در باتومی گرجستان است. این برج نمادی از منحصر به فرد بودن الفبای گرجی و مردم این سرزمین است. برج الفبا باتومی با استفاده از الگوی مارپیچ دوتایی، از طراحی دی ان ای الهام گرفته شده است. دو باند مارپیچ از برج بلند می شوند که دارای 33 حرف الفبای گرجی است ، هر کدام 4 متر قد دارند و از آلومینیوم ساخته شده اند. درون سازه برج هم یک آسانسور تعبیه شده که علاقمندان را به بالای برج می رساند.

برج الفبا باتومی

بندر باتومی از جاذبه های گردشگری باتومی

بنابر روایات هردوت، سکاها از طریق آزوو (آزُف) به باتومی آمده‌اند. در دوره رومی‌ها بندر تجاری مهمی در باتومی کنونی به نام باتوسی وجود داشت که دلیل نامگذاری آن وجود آب‌های ژرف در این لنگر بود. این شهر در محل بندرگاه قدیمی رومی باتوس، که احداث آن را به آدریانوس نسبت می‌دهند، بنا شد. بعدها یوستی نیانوس از پادشاهان روم شرقی آنجا را تصرف کرد و پس از بنای دژ پترا در شمال آن، باتوس اهمیت خود را از دست داد و مدتی بعد، جزو متصرفات پادشاهان لز شد. درسال ۶۴۳ میلادی حبیب بن مسلمه، سردار مسلمان، گرجستان و از جمله باتومی را به تصرف کرد  و این شهر به دست مسلمانان افتاد. 

جاذبه های گردشگری باتومی - لنگرگاه باتومی

ساعت نجومی باتومی از جاذبه های گردشگری باتومی

ساعت نجومی باتومی، مشرف به میدان اروپا در قلب شهر باتومی گرجستان بر روی نمای ساختمان بانک ملی سابق باتومی ثابت شده است. این ساعت نجومی، علاوه بر ساعت دقیق زمان، موقعیتهای نسبی خورشید، ماه و سیارات بزرگ و زمان طلوع و غروب خورشید را  نیز نمایش می دهد.

جاذبه های گردشگری باتومی - ساعت نجومی باتومی

مجسمه عشاق علی و نینو از جاذبه های گردشگری باتومی

این بنای تاریخی نمایانگر یک مرد و یک زن است که در حدود 10-8 دقیقه در مقابل دریای سیاه در باتومی حرکت می کند و سرانجام از کنار یکدیگر عبور می کند و برای چند ثانیه یک بدن کامل را تشکیل می دهد. این بنای یادبود با الهام از رمانی به نام های علی و نینو ساخته شده است که توسط کوربان سعید نویسنده آذربایجانی نوشته شده است. این داستان یک جوان آذری را روایت می کند که عاشق یک دختر گرجی می شود اما در دفاع از کشور خود (آذربایجان) از حمله ارتش روسیه می میرد. این مجسمه قبل از پیدا کردن مکان دائمی خود در باتومی  به ونیز و لندن سفر کرده است.

جاذبه های گردشگری باتومی - مجسمه علی و نینو باتومی

کلیسای جامع باتومی از جاذبه های گردشگری باتومی

کلیسای جامع باتومی محل عبادت مسیحیان ارتدوکس است و به سبک گوتیک فرانسوی طراحی شده و در سقف این بنا سه گنبد وجود دارد. این کلیسا واقع در خیابان نیکولوز باراتیشولی است و هزینه ورودی برای بازدید ندارد.

کلیسای جامع باتومی
جاذبه های گردشگری باتومی - کلیسای مادر مقدس باتومی

آبنمای نپتون باتومی 

آب نمای نپتون باتومی یک آبنمای جذاب در شهر باتومی است که رو به روی ساختمان تئاتر باتومی در نزدیکی دریای سیاه ساخته شده است. این آب نما مجسمه ای با روکش طلایی از یکی از اساطیر یونانی است که برای توریست ها بسیار جذاب است. نپتون خدای آب و دریا یکی از اساطیر رم باستان و یکی از برادران پلوتو و ژوپیتر است. مجسمه نپتون در سال 2010 در مقابل تئاتر درام باتومی قرار گرفت. این اثر تاریخی شامل 5 قطعه است. این مجسمه توسط یک چشمه احاطه شده است که نمایانگر 4 چهره پری دریایی است. اصل مجسمه در یک میدان مرکزی در بولونیا قرار دارد. در سال 2011 ، تندیس نپتون در باتومی با روکش طلائی پوشانده شد.

جاذبه های گردشگری باتومی - میدان تئاتر باتومی
جاذبه های گردشگری باتومی - میدان تئاتر باتومی

مسجد جامع باتومی 

مسجد باتومی (به گرجی: ბათუმის მეჩეთი) در شهر باتومی در کنار دریای سیاه در جمهوری خودمختار آجارستان کشور گرجستان واقع شده‌است. این مسجد توسط خانواده اصلان‌بیگ (معادل دوک) خیمشیاشویلی (به انگلیسی: Aslan Beg Khimshiashvili) در سال ۱۸۸۶ بنا شده‌است. دیوارهای آن توسط برادران لاز نقاشی شده‌است. این مسجد به عنوان مسجد جامع شناخته می‌شود و در میان دو مسجد دیگر که نابود شده‌اند، باقی‌مانده‌است.

مسجد باتومی
جاذبه های گردشگری باتومی - مسجد باتومی

تله کابین آرگو باتومی

تله کابین آرگو یک جاذبه دیدنی است که در کوه آنوریا در باتومی واقع شده و 250 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این مجموعه دارای مناظر دیدنی از شهر باتومی، دریای سیاه و کوه های اطراف است. این مرکز در خود رستوران ها، فروشگاه ها، شراب فروشی ها، سالن های روباز و تریبون دارد. طراحی ساختمان به طرز معناداری از نمادهای ARGO الهام گرفته است، کشتی ای که جیسون و آرگوناوت ها با آن به کلخیدا دریانوردی کردند. این برج دارای تصویری از بادبان است که با پانل های آلومینیومی و عینک طلایی ترکیبی تزئین شده است. تله کابین آرگو توسط دوپلمایر شرکت اتریشی تولید شده است. این تله کابین 2586 متر طول دارد و دارای 20 کابین است. در هر کابین 8 صندلی وجود دارد. مدت زمان سفر یک طرفه 10 دقیقه است و در یک ساعت 500 مسافر در فصل توریسم جا به جا می شوند. 

تله کابین آرگو در باتومی
تله کابین آرگو در باتومی

کنیسه یهودیان باتومی 

کنیسه یهودیان باتومی توسط سمیون ولکوویچ در سال 1904 ساخته شده است. این بنا بین سال های 1900 تا 1904 به مجوز شخصی تزار نیکلاس دوم و طبق برنامه های معمار سیمون ولوکوویچ که از کنیسه های آمستردام و لاهه الهام گرفته بود ساخته شده است. کنیسه باتومی تا سال 1923 توسط یهودیان اشکنازی در شهر مورد استفاده قرار گرفت. سپس در دوره اتحاد جماهیر شوروی به عنوان یک سالن ورزشی مورد استفاده قرار گرفت.این کنیسه دوباره در سال 1993 به جامعه یهودیان تسلیم شد و در سال 1998 دوباره برای عبادت بر روی یهودیان بازگشایی شد.

کنیسه یهودیان باتومی
کنیسه یهودیان باتومی
جاذبه های گردشگری باتومی - کنیسه یهودیان باتومی

پارک میراکل باتومی 

این پارک دارای 3 بخش اصلی چرخ و فلک پارک میراکل، برج الفبای باتومی و بنای یادبود علی و نینو است. همچنین این پارک دارای بلوار باتومی است که میتوان در آن دوچرخه سواری کرد. این پارک اغلب در تابستان ها بسایر شلوغ می شود. کنسرت های بسیاری در این پارک برگزار شده است از جمله کنسرت خولیو ایگلسیاس در سال 2011 میلادی. در این پارک می توانید خرید کنید، بازی کنید، ورزش کنید، در رستوران ها و کافه های پارک دیدن کنید.

جاذبه های گردشگری باتومی - کنیسه یهودیان باتومی

مرکز خرید باتومی مال 

باتومی مال یک مرکز خرید تفریحی و تجاری چهار طبقه در قلب شهر باتومی است. باتومی مال مکان مناسبی برای گذراندن برخی از وقت خود در کنار خانواده و دوستان است. باتومی مال دارای بیش از 50 فروشگاه و سایر امکانات تفریحی برای کودکان و بزرگسالان است. در این مرکز خرید میتوانید از برندهای ترکی و اروپایی خرید کنید. همچنین فود کورت هایی برای سفارش غذا هم وجود دارد. برای استراحت بعد از خرید هم می توانید از بالکن رو به دریا برای استراحت استفاده کنید.

 مرکز خرید باتومی مال
 مرکز خرید باتومی مال

فیلمی از جاذبه های گردشگری در باتومی

مک دونالد باتومی 

با طراحی معماری جورجی خمالازاده ، ساختار شیشه ای مدرن مک دونالد باتومی مانند یک سفینه فضایی آماده برای برخاستن به آسمان خودنمایی می کند. لبه های جسورانه این ساختمان  توسط یک جریان استخر بازتابنده در امتداد محیط آن احاطه شده است. ساختار چند ضلعی این بنا، محصور شده در یک پوسته شیشه ای راه راه ، توسط وب سایت معماری ArchD Daily به بهترین ساختمان تجاری سال 2014 انتخاب شد. لبه های طلایی لوگوی مک دونالد در پس زمینه  کمرنگ این بنا تضاد جالبی را بوجود آورده است.

جاذبه های گردشگری باتومی - مک دونالد باتومی
جاذبه های گردشگری باتومی - مک دونالد باتومی

بلوار باتومی

ساخت بلوار باتومی در سال 1881 میلادی آغاز شد. ایده اصلی ساخت بلوار متعلق به فرماندار باتومی A. I. Smekalov بود که دستور ساخت آن را به یک باغبان مشهورآلمانی داد. از سال 1977 در بلوار، فواره های رقص رنگارنگ وجود داشته اند و محیطی باشکوه را در بلوار ایجاد می کنند. نوارساحلی بلوار مجهز به خانه های ییلاقی متعدد، هتل ها، کافه ها، رستوران ها، زمین های بازی کودکان، صندلی های مدرن، مجسمه ها و فواره های زیبایی است. بلوار باتومی یکی از جذاب ترین مکان ها برای گردشگران در کل استان آدجارا است. در سال 2004، بلوار قدیمی 1.9 کیلومتری تا 7 کیلومتر امتداد پیدا کرد و اکنون این قسمت از پارک ساحلی بلوار جدید نامیده می شود که تا فرودگاه بین المللی باتومی امتداد دارد. 

بلوار باتومی
بلوار باتومی

لونا پارک باتومی

لونا پارک در امتداد بلوار باتومی شامل ساختمان تئاتر، باغ درخت های بامبو، رستوران کشتی مانند و زمین بازی برای کودکان است. 

جاذبه های گردشگری باتومی - لونا پارک باتومی
جاذبه های گردشگری باتومی - لونا پارک باتومی

پارک 6 می باتومی

پارک 6 در امتداد بلوار باتومی قرار گرفته است. این پارک شامل یک زمین ورزش باز برای کودکان، دلفیناریوم، یک باغ وحش کوچک، و یک دریاچه مصنوعی است. ورودی این پارک شامل ستون های بلند است و شما را به یاد بناهای قدیمی یونانی می اندازد.

جاذبه های گردشگری باتومی - پارک 6 می باتومی
جاذبه های گردشگری باتومی - پارک 6 می باتومی

دلفین آریوم در پارک 6 می باتومی

جاذبه های گردشگری باتومی - دلفین آریوم در پارک 6 می باتومی

شهربازی در پارک 6 می باتومی 

جاذبه های گردشگری باتومی - شهربازی در پارک 6 می باتومی

چرخ و فلک در پارک میراکل باتومی 

جاذبه های گردشگری باتومی - چرخ و فلک در پارک میراکل باتومی
جاذبه های گردشگری باتومی - چرخ و فلک در پارک میراکل باتومی

برج چاچا باتومی

برج ساعت چاچا در شهر ساحلی باتومی در گرجستان واقع شده است. برج ساعت چاچا توسط معمار فرانسوی ریموند چارلز پیر طراحی شده است. این برج به سبک پیچیده و عثمانی تزئین شده است. به گفته مردمان گرجی در تابستان ها ازمیتوان از شیرهای این برج، چاچا میتوان نوشید. این برج دارای 25 متر ارتفاع است.

جاذبه های گردشگری باتومی - برج چاچا در باتومی

سوغاتی های کنار لنگرگاه در باتومی

جاذبه های گردشگری باتومی -سوغاتی های باتومی
جاذبه های گردشگری باتومی -سوغاتی های باتومی

گشتی در شهر باتومی

جاذبه های گردشگری باتومی - شهر باتومی
جاذبه های گردشگری باتومی - شهر باتومی

سینمای آپولو در شهر باتومی 

جاذبه های گردشگری باتومی - سینمای آپولو در شهر باتومی

فیلمی از جاذبه های باتومی

لنگرگاه باتومی از دیدنی های باتومی گرجستان
لنگرگاه باتومی از دیدنی های باتومی گرجستان

آشنایی با گوشه و کنار کشور گرجستان

آشنایی با هتل های باتومی در کشور گرجستان

آشنایی با شهرهای کشور گرجستان

مطالب پر طرفدار درباره کشور گرجستان

error: Content is protected.